×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


W wakacje Polacy odwiedzają też zagraniczne szpitale


Z danych zebranych przez Mondial Assistance wynika, że w lipcu Polacy na wakacjach najczęściej potrzebowali pomocy medycznej w Grecji, Chorwacji, Bułgarii i Hiszpanii.


Dane dotyczące liczby interwencji medycznych i zgłoszeń do firmy ubezpieczeniowej to też dobry barometr tego, dokąd Polacy wyjeżdżają w tym roku na wakacje. 

- Przeprowadzane przez nas badanie "Plany wakacyjne Polaków" pokazało, że najwięcej osób planuje spędzić swój urlop w Hiszpanii (14 proc.), Chorwacji (11 proc.) oraz Grecji (10 proc.). Lipcowa liczba interwencji w tych krajach wskazała, że za deklaracjami poszły również czyny. Duża liczba telefonów z prośbą o pomoc z terenu Bułgarii, do której planowało wyjechać tylko 4 proc. Polaków może wynikać z faktu, że znacząca część osób niezdecydowanych (39 proc.) w temacie kierunku wakacyjnego wyjazdu wybrała właśnie Bułgarię - mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

W porównaniu do 2016 r. nastąpił ogromny wzrost interwencji z terenu Turcji (ponad 400 proc.). Pokazuje to, że wśród Polaków opadły negatywne emocje związane z obawami przed zamieszkami, strajkami czy zamachami terrorystycznymi wynikającymi z sytuacji wewnętrznej panującej w poprzednich latach w tym kraju. Liczba interwencji w lipcu 2017 r. jest zbliżona do tej z 2015 r.

Dane podsumowujące lipiec pokazały, że 80 proc. Polaków potrzebowało pomocy assistance z powodu zachorowania, a 20 proc. z powodu wypadku.

- Większość osób dzwoniących do centrum operacyjnego zwracała się do nas z prośbą o pomoc w zorganizowaniu wizyty lekarskiej i zakupie leków - 85 proc. zgłoszeń. Bardzo częstymi przyczynami skorzystania z wizyty lekarskiej były odczuwanie zawrotów głowy, osłabienie, zatrucie pokarmowe oraz drobne skaleczenia, do których doszło na plaży - dodaje Piotr Ruszowski.

W krajach europejskich średni koszt podstawowej opieki ambulatoryjnej to 600-800 złotych. W przypadku hospitalizacji lub transportu medycznego koszt może wzrosnąć nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Posiadając odpowiednią polisę podróżni mogą liczyć, że kwotę pokryje ubezpieczyciel. 

W krajach Unii Europejskiej i EFTA dostęp do podstawowej opieki medycznej gwarantuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą jednak należy wyrobić wcześniej w NFZ na podstawie składek opłacanych w Polsce. Karta zapewnia dostęp do darmowej opieki na takim samym poziomie, jaki przysługuje w danym kraju, co oznacza, że o ile np. w Danii czy Wielkiej Brytanii za darmo możemy otrzymać bardzo zaawansowaną pomoc medyczną, to w innych państwach możemy spodziewać się konieczności dopłat. EKUZ nie pokrywa też kosztów np. transportu do Polski, co często mieści się w ramach polisy turystycznej.

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_94424 - Profil
gość_94424
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie