UBS: Samoloty bez pilotów oszczędzą 35 mld dolarów

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
09 sierpnia 2017 07:40
4 komentarze
Z nowego raportu szwajcarskiego banku UBS wynika, że gdyby udało się wprowadzić autonomiczne samoloty bez pilotów, branża mogłaby oszczędzić 35 mld dolarów. To więcej niż roczne zyski całego sektora według IATA.
Reklama

Analitycy UBS przewidują, że odpowiednia technologia może wejść do użytku ok. 2025 r. Bez pilotów będą mogły latać zarówno samoloty pasażerskie, jak i cargo.

Według banku dzięki takiej zmianie linie lotnicze oszczędzą na kosztach zatrudnienia 26 mld dolarów, przewoźnicy obsługujący odrzutowce biznesowe - 3 mld, a spółki helikopterowe - 2,1 mld. Do tego cała branża lotnicza zaoszczędzi ponad miliard dolarów dzięki optymalizacji operacyjnej, a kolejne 3 mld rocznie - dzięki niższym kosztom ubezpieczeń. Do tego samoloty będzie można wykorzystywać częściej, więc wzrosną też przychody.

UBS przyznaje jednak, że poza czystą ekonomią należy uwzględnić psychologię pasażerów. W sondażu przeprowadzonym przez bank tylko 17 proc. spośród 8 tys. zapytanych podróżnych stwierdziło, że nie przeszkadzałoby im to, że na pokładzie nie ma pilota. Z kolei aż 54 proc. respondentów uznało, że raczej nie wsiedliby do takiego samolotu. Jednak młodsi pasażerowie są bardziej otwarci na wprowadzenie autonomicznych samolotów - w grupie wiekowej 18-34 lat aż 30 proc. chętnie poleciałoby maszyną bez pilota.


Oczekiwanie, że samoloty bez pilota będą latały już za osiem lat wydaje się mocno optymistyczne. Boeing pracuje wprawdzie nad taką technologią, ale przedstawiciele linii nie spodziewają się, aby weszła ona do użytku przed 2040 r.

Według UBS z powodów ekonomicznych wprowadzeniem autonomicznych samolotów, poza liniami lotniczymi, zainteresowani będą producenci elektroniki i sprzętu komunikacyjnego do samolotów, a także producenci samych samolotów.

fot. Jakub Bujnik
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
adam7691 2017-08-18 18:51   
adam7691 - Profil adam7691
taki mały żart:
w przyszłości samoloty będzie pilotował człowiek i pies,
po co pies: żeby nie pozwolił człowiekowi niczego dotykać,
po co człowiek: żeby nakarmić psa
gość_672ee 2017-08-10 18:05   
gość_672ee - Profil gość_672ee
Jestem ciekaw kto będzie latać tymi samolotami, jak wszystko będą robić roboty. Za co kupimy bilety, jak nie będzie dla nas pracy? Oszczędności firm doprowadzą do bezrobocia i zubożenia społeczeństwa. Wtedy firmą spadną obroty, będą szukać dalszych cięć i zwalniać więcej ludzi a zatrudniać więcej robotów. Błędne koło i spirala... To nas czeka w niedalekiej przyszłości.
gość_1ba8d 2017-08-09 09:44   
gość_1ba8d - Profil gość_1ba8d
Oczekuje na informacje, ile daloby się zaoszczedzic na lotach bez pasazerow.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama