×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


UBS: Samoloty bez pilotów oszczędzą 35 mld dolarów


Z nowego raportu szwajcarskiego banku UBS wynika, że gdyby udało się wprowadzić autonomiczne samoloty bez pilotów, branża mogłaby oszczędzić 35 mld dolarów. To więcej niż roczne zyski całego sektora według IATA.


Analitycy UBS przewidują, że odpowiednia technologia może wejść do użytku ok. 2025 r. Bez pilotów będą mogły latać zarówno samoloty pasażerskie, jak i cargo.

Według banku dzięki takiej zmianie linie lotnicze oszczędzą na kosztach zatrudnienia 26 mld dolarów, przewoźnicy obsługujący odrzutowce biznesowe - 3 mld, a spółki helikopterowe - 2,1 mld. Do tego cała branża lotnicza zaoszczędzi ponad miliard dolarów dzięki optymalizacji operacyjnej, a kolejne 3 mld rocznie - dzięki niższym kosztom ubezpieczeń. Do tego samoloty będzie można wykorzystywać częściej, więc wzrosną też przychody.

UBS przyznaje jednak, że poza czystą ekonomią należy uwzględnić psychologię pasażerów. W sondażu przeprowadzonym przez bank tylko 17 proc. spośród 8 tys. zapytanych podróżnych stwierdziło, że nie przeszkadzałoby im to, że na pokładzie nie ma pilota. Z kolei aż 54 proc. respondentów uznało, że raczej nie wsiedliby do takiego samolotu. Jednak młodsi pasażerowie są bardziej otwarci na wprowadzenie autonomicznych samolotów - w grupie wiekowej 18-34 lat aż 30 proc. chętnie poleciałoby maszyną bez pilota.


Oczekiwanie, że samoloty bez pilota będą latały już za osiem lat wydaje się mocno optymistyczne. Boeing pracuje wprawdzie nad taką technologią, ale przedstawiciele linii nie spodziewają się, aby weszła ona do użytku przed 2040 r.

Według UBS z powodów ekonomicznych wprowadzeniem autonomicznych samolotów, poza liniami lotniczymi, zainteresowani będą producenci elektroniki i sprzętu komunikacyjnego do samolotów, a także producenci samych samolotów.

fot. Jakub Bujnikgość_610cc - Profil
gość_610cc
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie