Poradnik Pasażera: Które lotnisko w Londynie?
W aglomeracji londyńskiej działa sześć lotnisk pasażerskich. Często słychać opinię, że linie tradycyjne latają na "najlepsze" Heathrow, a niskokosztowe na "odległe" Luton i Stansted. Jednak każde lotnisko ma swoje zalety.
Reklama
W najnowszym Poradniku Pasażera radzimy, z którego lotniska najlepiej lecieć oraz wskazujemy najdogodniejszy dojazd na każde z nich, z wyjątkiem najodleglejszego portu Southend, który ma najmniejszy ruch i żadnych połączeń z Polską po skasowaniu trasy easyJeta z Krakowa.
Wszystkie londyńskie lotniska z wyjątkiem zlokalizowanego w jednej z biznesowych dzielnic Londyn-City są położone stosunkowo daleko od centrum miasta. Dojazd taksówką na każde z nich pochłonie fortunę (trzeba liczyć nawet ponad 100 funtów), więc lepiej zaplanować czas na dojazd komunikacją zbiorową, co pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy, a może też pozwolić na skrócenie czasu podróży z uwagi na ominięcie korków.
Sama aglomeracja londyńska jest niesamowicie rozległa, a z portów lotniczych obsługujących stolicę Wielkiej Brytanii korzystają też często osoby, np. polscy migranci, którzy potem przemieszczają się do innych miast. To właśnie miejsce docelowe wpływa na to, które lotnisko jest najdogodniejsze. Może bowiem okazać się tak, że rzekomo "odległe" niskokosztowe Luton czy Stansted będą najlepiej położone.
Oczywiście na wybór lotniska poza jego położeniem wpływa także oferta lotów, ich ceny i rozkład. W Przewodniku Pasażera koncentrujemy się jednak na opisie uwarunkowań tylko geograficznych.
Londyn-Heathrow
Największe z londyńskich i europejskich lotnisk (ponad 75 mln pasażerów w 2016 r.) jest położone na zachód od miasta, w odległości niecałych 25 kilometrów od centrum. Heathrow znajduje się wewnątrz umownych granic aglomeracji wyznaczonych przez autostradową obwodnicę M25 (jako jedyne poza City) i standardowo uchodzi za najlepiej położone z dużych lotnisk, co jest tylko częściowo prawdą. Faktycznie, jest położone najbliżej centrum (nie licząc znacznie mniejszego lotniska City), ale to jeszcze nie przesądza o jego uniwersalnie najlepszym położeniu.
Z Polski na Heathrow można polecieć jedynie z Warszawy na pokładach samolotów LOT-u i British Airways oraz z Krakowa na pokładzie British Airways.
Heathrow jest położone bezpośrednio przy autostradzie M4, łączącej centrum miasta z obwodnicą M25 i dalej biegnącą w kierunku Reading, Bristolu i Walii. Teoretycznie powinno to ułatwiać dojazd samochodem do Heathrow, ale w praktyce trasa ta jest jedną z najbardziej zakorkowanych w Wielkiej Brytanii - zarówno w kierunku do centrum Londynu, jak i w stronę Bristolu. Ponadto większość osób przylatujących na Heathrow i tak nie dysponuje własnym samochodem.
Heathrow jest jedynym lotniskiem, do którego da dojechać się metrem - do wszystkich terminali dociera linia Piccadilly. Przebiega ona także m.in. przez południową cześć dzielnicy Ealing, gdzie mieszka bardzo wielu imigrantów z Polski, dzielnicę Hammersmith, modne rejony Kensington i okolice Picadilly Circus, dociera do stacji kolejowej King's Cross-St. Pancras. Połączenie to jest tanie (5,10 w godzinach szczytu, 3,10 funta przez resztę dnia), regularne, ale najmniej komfortowe i czasochłonne. Pociągi metra są bardzo zatłoczone, a podróż do centrum trwa nawet ponad godzinę. Alternatywą jest pociąg Heathrow Express łączący terminale bezpośrednio ze stacją kolejową Paddington - podróż trwa tylko 21 minut, ale bilet kosztuje 22-25 funtów (choć przy rezerwacji z wyprzedzeniem ceny są niższe).
Dla osób mieszkających w zachodnim i centralnym Londynie, a także turystów, którzy bezpośrednio z lotniska chcą udać się np. do Hyde Parku, na zakupy przy Bond Street czy do teatru w okolicach Piccadilly Circus, lot na Heathrow będzie najlepszym rozwiązaniem. Także osoby podróżujące dalej na zachód Anglii (np. do Reading czy Bristolu) oraz do Walii powinny wybrać ten port - mogą skorzystać z częstych autobusów do Slough, gdzie mogą przesiąść się na autobusy i pociągi dalekodystansowe. National Express i Megabus oferują tanie bilety autokarowe także bezpośrednio z Heathrow. Jednak osoby udające się w okolice City czy na południe od Tamizy z Heathrow wcale nie mają tak dobrego dojazdu.
Londyn-Gatwick
Drugie co do wielkości z londyńskich lotnisk położone jest na południe od centrum w odległości ok. 40 km od śródmieścia. Po wycofaniu się Norwegiana z trasy do Warszawy jedynymi lotami do Polski z tego portu pozostały rejsy easyJeta do Krakowa.
Dojazd drogowy jest wprawdzie dobry z uwagi na położenie przy autostradzie M23, ale rozpoczyna się ona dopiero przy obwodnicy M25 - przebicie się stamtąd do centrum oznacza konieczność stania w korkach.
Gatwick nie jest połączone z miastem linią metra, ale znajduje się za to bezpośrednio przy przelotowej linii kolejowej. Pociągi oferują szybki i regularny dojazd m.in. do dzielnicy Croydon, nie tak popularnej wśród imigrantów jak Ealing, ale również zamieszkanej przez wielu Polaków. Połączenia linii Gatwick Express, Thameslink i Southern docierają do stacji London Bridge i Victoria w Londynie (podróż trwa ok. 30 minut), natomiast w kierunku południowym ułatwiają bezpośrednią podróż m.in. do Brighton, Southampton i Portsmouth.
Do Gatwick można też dotrzeć z centrum miasta autobusami m.in. National Express czy easyBus. Bilety kupowane z wyprzedzeniem kosztują tylko kilka funtów, ale z uwagi na korki podróż z dworca Victoria może trwać nawet półtorej godziny.
Loty z Gatwick powinni bez wątpienia wybierać pasażerowie z miast na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii oraz z południowych dzielnic Londynu, takich jak Croydon czy Sutton. Lotnisko jest też atrakcyjne dla osób, które chcą dostać się w okolice twierdzy Tower i mostu London Bridge, a także do finansowej dzielnicy City.
Londyn-Stansted
Bazowy port lotniczy Ryanaira jest położony ok. 50 km na północny-wschód od centrum miasta. Rejsy na nie przewoźnik ten obsługuje ze wszystkich polskich lotnisk regionalnych z wyjątkiem Radomia i Babimostu, na które nie lata w ogóle.
Choć Stansted na mapie wygląda na położone znacznie dalej niż Heathrow czy Gatwick, dla wielu pasażerów może być korzystnym wyborem. Port lotniczy znajduje się bezpośrednio przy autostradzie M11, łączącej Londyn z Cambridge. Znajduje się na nim także stacja czołowa linii kolejowej, z której kursują pociągi do stacji Liverpool Street w Londynie. Podróż pociągiem Stansted Express, obsługiwanym przez firmę Greater Anglia, trwa 50 minut i kosztuje standardowo 16,60 funta w jedną stronę.
Mimo dogodnego dostępu do autostrady, podróż autobusem ze Stansted do Londynu (m.in. na Baker Street, Liverpool Street czy dworzec Victoria) trwa ok. półtorej godziny. Przy kupnie biletu z wyprzedzeniem można zapłacić nawet mniej niż 10 funtów. Podróż autobusem, który ma liczne przystanki na północnych przedmieściach Londynu, to wygodna opcja dla osób mieszkających np. w imigranckich dzielnicach Wood Green i Walthamstow. W kontekście podróży do samego Londynu, Stansted jest względnie atrakcyjne dla osób kierujących się do biznesowej dzielnicy wokół Liverpool Street Station.
Londyn-Luton
Lotnisko wykorzystywane m.in. przez Wizz Aira (loty z ośmiu polskich lotnisk) i Ryanaira (z Rzeszowa) oraz będące główną bazą easyJeta jest położone podobnie jak Stansted ok. 45 km od centrum Londynu w kierunku północnym. Leży przy autostradzie M1, wiodącej ze stolicy kraju w kierunku m.in. Birmingham.
Luton nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego - pasażerowie są dowożeni autobusem wahadłowym do stacji Luton Airport Parkway. Z uwagi na skoordynowanie rozkładów oraz dużą częstotliwość jazdy pociągów, cała podróż do stacji London St. Pancras trwa tylko 45 minut i kosztuje 15,70 funta. To oznacza, że mimo braku bezpośredniego połączenia, do tej ważnej stacji przesiadkowej z Luton dociera się szybciej niż ze Stansted.
Lotnisko w Luton obsługują też autokary m.in. easyBusa i National Express. Podróż do dworca Victoria trwa ok. półtorej godziny, ale do północnych dzielnic miasta znacznie krócej. Z tego powodu Luton jest dobrym wyborem dla pasażerów udających się m.in. w rejony Edgware czy Wembley Park, gdzie także mieszka wielu Polaków. Komfortowy dojazd do dworca St. Pancras to argument za wyborem Luton przez osoby udające się m.in. do popularnej dzielnicy Camden Town czy w rejon Baker Street i The Regent's Park.
Londyn-City
Położone w pobliżu dzielnicy Canary Wharf lotnisko City znajduje się w odległości zaledwie ok. 10 kilometrów od śródmieścia Londynu. Lotnisko nie ma jednak bezpośrednich połączeń z Polski - można stąd polecieć przede wszystkim do najważniejszych ośrodków finansowych Europy, takich jak Frankfurt, Zurych czy Mediolan.
Do tego portu lotniczego dociera naziemna automatyczna kolej DLR, objęta miejskim cennik biletów. Lotnisko City jest położone w trzeciej strefie biletowej (Heathrow - w ostatniej, szóstej), dlatego bilety jednorazowe i dzienne do centrum są stąd tańsze. Lotnisko City to wybór idealny przede wszystkim dla osób udających się do biznesowych dzielnic Canary Wharf i City, centrum kongresowego ExCeL czy na stadion O2 Arena. Wszystkie one są skomunikowane z portem lotniczym właśnie poprzez kolej DLR.
fot. Dominik Sipinski, Gatwick Airport, Stansted Airport
grafika Dominik Sipinski
#KOREKTA: poprawione informacje o rozkładzie lotów do Gatwick#