×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Fraport AG poprawił zyski w I półroczu


Zysk netto spółki Fraport AG, zarządcy m.in. lotniska we Frankfurcie i 14 portów regionalnych w Grecji, wzrósł w I półroczu o 37,3 proc. do 136,9 mln euro.


Przychody grupy, głównie w efekcie przejęcia od 11 kwietnia koncesji na zarządzanie 14 greckimi lotniskami regionalnymi, wzrosły o 10,7 proc. do 1,36 mld euro. EBITDA koncernu poprawiła się o 11 proc. do 420 mln euro, a EBIT - o 12,2 proc. do 240,7 mln euro.

W ciągu I półrocza większość lotnisk zarządzanych przez Fraport AG notowała wzrosty ruchu lotniczego. Frankfurt odprawił 30 mln podróżnych, o 4,5 proc. więcej niż rok temu. Duże odbicie (o niemal 30 proc.) zanotowało lotnisko w Antalyi, które odprawiło 9,5 mln pasażerów przed szczytem sezonu letniego. Ruch w Xi'an wzrósł o ponad 14 proc. do ponad 20 mln pasażerów, natomiast 14 greckich lotnisk zarządzanych przez Fraport zanotowało wzrost o 12 proc. do 9,6 mln podróżnych.

Wzrosty przychodów wiązały się zarówno z większą liczbą pasażerów, jak i z podwyżką opłat lotniskowych o średnio 1,9 proc. w tym roku. Duże znaczenie miało także przejęcia zarządzania greckimi lotniskami.

Wydatki operacyjne wzrosły do 967,9 mln euro, co wiązało się m.in. z wyższymi kosztami pracy we Frankfurcie, opłatami koncesyjnymi w Limie oraz kosztami przejęcia greckich lotnisk.

Najważniejszym działem koncernu pozostały przychody z działalności lotniczej, które w I półroczu wzrosły o 4,1 proc. do 449,5 mln euro. Wynik EBIT tego segmentu wyniósł 39,3 mln euro (wzrost o 17,4 proc.). Poprawa rezultatów tego segmentu wynikała przede wszystkim ze sprzedaży gruntów, a także z większej liczby pasażerów i proporcjonalnego wzrostu ich wydatków na lotniskach. Średnie wydatki na pasażera wyniosły 3,51 euro, co stanowiło minimalny wzrost w stosunku do 3,49 euro rok temu.

Przychody z działalności handlowej i nieruchomościowej notowały znacznie wyższą dynamikę i wzrosły aż o 11,8 proc. do 268,2 mln euro. Był to też najbardziej rentowny segment działalności koncernu - EBIT wyniósł 150,5 mln euro, o 7,3 proc. więcej niż rok temu.

Działalność handlingowa przyniosła 308,4 mln euro przychodów (spadek o 0,2 proc.) i 8,7 mln euro straty na poziomie EBIT, natomiast usługi zewnętrzne odpowiednio 329,3 mln euro (wzrost o 34,8 proc.) i 59,5 mln euro (wzrost o 40 proc.).

Spośród spółek-córek koncernu najwyższe przychody zanotowało lotnisko w Limie (160,2 mln euro, wzrost o 12,1 proc.). Było ono też najbardziej rentowne (50,4 mln euro zysku EBIT i 29,9 mln euro zysku netto). Na minusie netto I półrocze zakończyły lotniska w Sankt Petersburgu i Antalyi oraz spółka Fraport Greece.

Pełen raport finansowy Fraport AG jest dostępny na stronie koncernu.gość_f093b - Profil
gość_f093b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie