Krakowskie lotnisko będzie przyjaźniejsze dla niepełnosprawnych

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
08 sierpnia 2017 07:00
Kraków Airport i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podpisały wczoraj (7.08) porozumienie w sprawie współpracy na rzecz osób niepełnosprawnych. Lotnisko zatrudni więcej takich pracowników i poprawi dostępność swoich obiektów i usług.
Reklama

- Podróżujący z krakowskiego lotniska pasażerowie nie muszą obawiać się barier architektonicznych. Terminal pasażerski Kraków Airport i jego otoczenie są przyjazne dla osób niepełnosprawnych i o ograniczonej sprawności ruchowej. Pracownicy krakowskiego lotniska regularnie odbywają szkolenia, a zdobyte kwalifikacje pozwalają im udzielać pomocy dostosowanej do indywidualnych potrzeb osób z niej korzystających - powiedział Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport. -W podpisanym dziś porozumieniu chodzi nie tylko o obsługę osób niepełnosprawnych, ale również o tworzenie przyjaznych dla osób niepełnosprawnych miejsc pracy na naszym lotnisku.

Podpisane porozumienie przewiduje m.in.: szkolenie pracowników dotyczące kontaktów z osobami niepełnosprawnymi, w tym naukę języka migowego, popularyzowanie działań na rzecz osób niepełnosprawnych, a także kształtowanie pozytywnych postaw wobec osób niepełnosprawnych oraz wspieranie projektów i programów w zakresie integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.

- Podpisane dzisiaj porozumienie jest bardzo ważne dla PFRON, dlatego że pozyskaliśmy partnera o bardzo dużym potencjale, który ma głęboką świadomość potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz chce działać na rzecz tych osób i na rzecz społeczności lokalnej - powiedziała Dorota Habich, p.o. prezesa PFRON, zastępczyni prezesa ds. programowych.

Wraz z podpisaniem porozumienia zrealizowane zostało jedno z jego postanowień - podejmowanie wspólnych inicjatyw i przedsięwzięć na rzecz osób niepełnosprawnych w obszarze kultury i sztuki. Do 14 sierpnia na terenie Kraków Airport dostępna jest wystawa "Sztuka osób niepełnosprawnych”. Ekspozycja jest zbiorem wybranych prac największego w Polsce konkursu, który popularyzuje twórczość artystyczną osób niepełnosprawnych.

Lotnisko w Krakowie zapewnia pasażerom niepełnosprawnym m.in. niebieską ścieżkę, czyli system oznaczeń i paneli do przywoływania pomocy, dostosowane stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, pętle indukcyjne w punktach informacji, tyflomapy, pomoc przy boardingu oraz kontrolę bezpieczeństwa prowadzoną przez odpowiednio przeszkolonych pracowników.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama