×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Austrian wycofuje ostatniego fokkera 70


Jak informuje portal ch-aviation, 30 lipca Austrian Airlines po raz ostatni wykonał lot fokkerem 70. To koniec 21-letniej służby tego modelu w barwach austriackich linii.


Ostatni austriacki fokker 70 o znakach rejestracyjnych OE-LFQ 30 lipca wykonał lot z Bolonii do Wiednia, po czym został wycofany ze służby. Zostanie przetransportowany do Bratysławy, gdzie przejmie go linia Alliance Aviation Slovakia. Ten przewoźnik w 2015 r. za 15 mln dolarów zagwarantował sobie prawo odkupienia wszystkich 21 fokkerów, które wówczas znajdowały się jeszcze we flocie Austrian Airlines.

Austriackie linie korzystały z fokkerów w wersjach 70 i 100 od 1996 r. Samoloty te latały zarówno w barwach samych Austrian Airlines, jak i ich spółek-córek Tyrolean Airways i Austrian Arrows. Obecnie we flocie przewoźnika pozostają jeszcze cztery większe fokkery 100, ale on również mają zostać wkrótce sprzedane Alliance Aviation Slovakia.


Fokker 70 to holenderski samolot regionalny mieszczący maksymalnie do 85 pasażerów (w konfiguracji Austrian Airlines - 80). Samolot ma charakterystyczną sylwetkę z silnikami montowanymi w tylnej części kadłuba oraz układem foteli 2-3. Fokker 70 był produkowany w latach 1992-1997, powstałe 47 maszyn tego typu. Obecnie największymi użytkownikami modelu są australijskie Alliance Airlines wraz ze swoim słowackim oddziałem, KLM Cityhopper (będą wycofane jeszcze w tym roku) i linie Air Niugini z Papui-Nowej Gwinei.

fot. Piotr Bożykgość_efd74 - Profil
gość_efd74
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie