airBaltic do końca roku wybierze inwestora strategicznego

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
04 sierpnia 2017 08:30
1 komentarz
40 podmiotów jest zainteresowanych inwestycją w airBaltic. Obecnie władze przewoźnika podjęły rozmowy z wybranymi kandydatami z listy - informuje łotewski portal Delfi.
Reklama

Dzięki pozyskaniu inwestora, zgodnie ze strategią Horizon 2021, airBaltic planuje pozyskać 50 mln euro. Liczy też na strategiczne doradztwo. Preferowany jest inwestor branżowy. W rozmowie z Delfi, Martin Gauss, prezes airBaltic, zadeklarował, że nawet w przypadku braku inwestora, kierowane przez niego linie lotnicze planują kontynuowanie planu odnowy floty. Obecnie linie lotnicze dodają do floty nowe bombardiery CS300 oraz rozważają wymianę floty 12 bombardierów Q400, które leasingowane są od Nordic Aviation Capital.

O planach sprzedaży części akcji inwestorowi prywatnemu i rozwoju sieci Martin Gauss mówił niedawno w wywiadzie dla Pasażer Pro.

Jak wyjaśnia Uldis Augulis, minister transportu i komunikacji Łotwy, skarb państwa zamierza zachować 50 proc. plus jedną akcję udziałów w przewoźniku. Pozostałe dwa kryteria, jakie musi spełnić inwestor to pozostawienie Rygi jako głównego hubu przewoźnika oraz utrzymanie obecnej siatki przewoźnika jako minimum obsługiwanych połączeń.

W rozmowie z brytyjską prasą, prezes airBaltic zasugerował, że w gronie potencjalnych inwestorów zainteresowanych przewoźnikiem znajdują się duże linie lotnicze, takie jak Ryanair czy British Airways.

W tej chwili ponad 80 proc. akcji airBaltic należy do łotewskiego skarbu państwa. Pozostałe udziały posiada duński przedsiębiorca, Lars Thuesen, właściciel Aircraft Leasing I SIA.


fot. airBaltic
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_af8c9 2017-08-04 09:14   
gość_af8c9 - Profil gość_af8c9
Może skusi się na to nasz LOT ?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama