Qatar nie kupi akcji American Airlines

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
03 sierpnia 2017 08:40
Linie Qatar Airways wycofały się z planu zakupu 10 proc. udziałów w linii American Airlines. Amerykańska linia przyjęła tę wiadomość z ulgą.
Reklama
W czerwcu tego roku katarski przewoźnik zaskakująco zapowiedział, że skupi z rynku do 10 proc. akcji American Airlines. Transakcja wzbudziła duże zainteresowanie z uwagi na trwający konflikt między przewoźnikami z rejonu Zatoki Perskiej a liniami amerykańskimi, które oskarżają linie Emirates, Etihad Airways i właśnie Qatar Airways o otrzymywanie nielegalnego wsparcia publicznego. W trakcie sporu prezesi Qatar Airways i American Airlines wielokrotnie wymieniali personalne ciosy graniczące z obelgami. Do tego dochodził wpływ sporu związanego z trwającą blokadą Kataru przez sąsiednie państwa arabskie. Izolację Kataru wspiera, przynajmniej sądząc na podstawie jego tweetów, prezydent Donald Trump.

Ze względu na wrogą atmosferę pomiędzy przewoźnikami, linie American Airlines otwarcie mówiły, że decyzja Qatar Airways jest od niech niezależna i sprzeciwiały się jej. Katarska spółka z kolei zapewniała, że nawet po objęciu 10 proc. akcji nie zamierza wtrącać się w zarządzanie linią.


Linie Qatar Airways podkreślały, że kierują się jedynie analizą biznesową. Teraz, również powołując się na argumenty natury stricte biznesowej, linie Qatar Airways ogłosiły, że nie zainwestują w udziały American Airlines.

- Dalsza analiza proponowanej inwestycji finansowej, biorąc pod uwagę ostatnio opublikowane wyniki finansowe American Airlines, wskazuje że taka inwestycja nie zaspokajałaby naszych celów. Linie Qatar Airways będą w dalszym ciągu badały alternatywne możliwości inwestowania w Stanach Zjednoczonych i gdziekolwiek indziej, które byłyby zgodne z naszymi założeniami. Linie Qatar Airways będą kontynuowały poszukiwania w globalny rynek lotniczy, tak by wesprzeć pragnienie linii by zaoferować swoim klientom najwyższy poziom podróży - napisały w oświadczeniu linie Qatar Airways.

Obecnie Qatar posiada 20 proc. udziałów w grupie IAG oraz 10 proc. udziałów w LATAM. American Airlines zarobiły 2,7 mld dolarów netto w 2016 r. i kolejne 1,04 mld dolarów netto w I półroczu br.


fot. Piotr Bożyk, Tomasz Śniedziewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy