×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Rolls-Royce zarabia więcej na produkcji silników


Brytyjski Rolls-Royce zarobił w I półroczu 1,94 mld funtów przed opodatkowaniem wobec 2,15 mld funtów straty w tym samym okresie zeszłego roku. Wpływ na poprawę miał lepszy rezultat segmentu silników dla samolotów pasażerskich.


Przychody całego koncernu wzrosły o 12 proc. do 7,57 mld funtów. Po korekcie o wahania kursów walut różnica w stosunku do zeszłego roku wyniosła 17 proc. 

Ponad połowa przychodów koncernu (dokładnie 53 proc.) pochodziło z segmentu silników do samolotów pasażerskich. Rolls-Royce uzyskał z tej działalności 3,68 mld funtów przychodów (wzrost o 14 proc.) i 173 mln funtów zysku z działalności podstawowej (m.in. bez rozliczeń finansowych, wzrost o 125 mln funtów w stosunku do I półrocza 2016 r.).

Brytyjski koncern zwrócił uwagę, że mimo 27-proc. wzrostu w dostawach silników z rodziny Trent, coraz większe znaczenie odgrywa też serwis silników i usługi po dostawie, które stanowią już ponad połowę przychodów z działalności w segmencie silników do samolotów pasażerskich. Przychody z tytułu serwisu, utrzymania i usług wzrosły o 18 proc. do 2,01 mld funtów. 


Przychody z dostaw silników razem z samolotami wzrosły o 15 proc. do 757 mln funtów, a z dostaw silników do niezależnego montażu - o 63 proc. do 510 mln funtów. Tak duży wzrost tej drugiej kategorii to głównie efekt zwiększonych dostaw silników Trent XWB do fabryki Airbusa do modelu A350. Dostawy silników dla odrzutowców biznesowych dały 293 mln funtów przychodu (spadek o 27 proc.), a silników V2500 do airbusów A320 - 106 mln funtów (spadek o 20 proc.).

W zakresie serwisu i utrzymania największe znaczenie miał serwisów silników z rodziny Trent do dużych samolotów, który przyniósł 1,23 mld funtów przychodu (wzrost o 17 proc.).

Marża brutto segmentu silników do samolotów pasażerskich wyniosła 14,8 proc., o 2,2 pkt. proc. więcej niż rok temu.

W I półroczu br. Rolls-Royce dostarczył 308 silniki do samolotów pasażerskich, o cztery mniej niż rok temu. Niezrealizowane jeszcze dostawy silników Trent były warte na koniec czerwca 73,3 mld funtów.

Rolls-Royce działa też w segmencie obronnym, nuklearnym, morskim oraz produkcji turbin energetycznych. W segmencie lotnictwa cywilnego firma produkuje silniki z rodziny Trent dla boeingów 777 i 787 oraz airbusów A330, A350 i A380. Są one montowane m.in. w Dreamlinerach LOT-u. Mniejsze silniki firmy są montowane m.in. airbusach A320 (w wariancie klasycznym) oraz biznesowych gulfstreamach G650.

fot. Dominik Sipinskigość_dad14 - Profil
gość_dad14
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie