Nowe Air Force One po rosyjskiej linii?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
02 sierpnia 2017 10:30
Pentagon rozważa zakup dwóch boeingów 747-8 wyprodukowanych dla zbankrutowanej rosyjskiej linii Transaero. Po wprowadzeniu niezbędnych przeróbek miałyby one latać jako nowe samoloty prezydenckie Air Force One - donosi portal Defense One.
Reklama

Zgodnie z informacjami poważanego i wyspecjalizowanego w informowaniu o polityce zbrojeniowej Stanów Zjednoczonych portalu, Departament Obrony chciałby w ten sposób obniżyć koszty zakupu nowych samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie.

Obecnie plany zakładają zakup dwóch fabrycznie nowych i mocno zmodernizowanych boeingów 747-8 do 2021 r. Program ma kosztować 3,2 mld dolarów. Wysoki koszt wymiany obecnych prezydenckich boeingów 747-200 krytykował krótko po zwycięstwie wyborczym Donald Trump. Po spotkaniach z władzami Boeinga obydwie strony zapowiedziały, że spróbują obniżyć koszt programu.

Jedną z metod może być zakup już wyprodukowanych boeingów, które miały trafić do Rosji. W 2013 r. prywatna linia Transaero zamówiła cztery boeingi 747-8I, jednak przewoźnik w 2015 r. zbankrutował. Boeing zdążył do tego czasu wyprodukować dwa z czterech samolotów. Jednak Aerofłot, który przejął flotę Transaero, odmówił przejęcia tego zamówienia. Samoloty nigdy nie trafiły więc do Rosji.


Dwa JumboJety od tego czasu były wykorzystywane do sporadycznych testów, a w lutym br. zostały przetransportowane do Victorville w Kalifornii - znajduje się tam jeden z pustynnych "parkingów" starych i nieużywanych samolotów.

Dwuletnie samoloty mają bardzo niski nalot, ale z uwagi na koszty utrzymywania dwóch niepotrzebnych samolotów Boeing z pewnością będzie gotowy udzielić dużej zniżki. Nie wiadomo, jak odkupienie wyprodukowanych na cywilne potrzeby samolotów wpłynie na koszty modyfikacji maszyn na potrzeby przewozu najważniejszych osób w Ameryce.

Według Defense One Pentagon może ogłosić zamówienie jeszcze w tym tygodniu.


Dotychczas spodziewano się, że wyprodukowane do 2022 r. nowe samoloty prezydenckie będą ostatnimi JumboJetami, które zjadą z linii produkcyjnej w Everett. Jeśli faktycznie Pentagon zdecyduje się na odkupienie boeingów 747-8I wyprodukowanych dla Transaero, będzie to oznaczało zapewne jeszcze szybsze zakończenie programu. Obecnie Boeing nie zrealizował jeszcze 17 dostaw zamówionych modeli 747-8, w tym tylko dwóch w wersji pasażerskiej.

fot. Dominik Sipinski, Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama