×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nowe Air Force One po rosyjskiej linii?


Pentagon rozważa zakup dwóch boeingów 747-8 wyprodukowanych dla zbankrutowanej rosyjskiej linii Transaero. Po wprowadzeniu niezbędnych przeróbek miałyby one latać jako nowe samoloty prezydenckie Air Force One - donosi portal Defense One.


Zgodnie z informacjami poważanego i wyspecjalizowanego w informowaniu o polityce zbrojeniowej Stanów Zjednoczonych portalu, Departament Obrony chciałby w ten sposób obniżyć koszty zakupu nowych samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie. 

Obecnie plany zakładają zakup dwóch fabrycznie nowych i mocno zmodernizowanych boeingów 747-8 do 2021 r. Program ma kosztować 3,2 mld dolarów. Wysoki koszt wymiany obecnych prezydenckich boeingów 747-200 krytykował krótko po zwycięstwie wyborczym Donald Trump. Po spotkaniach z władzami Boeinga obydwie strony zapowiedziały, że spróbują obniżyć koszt programu.

Jedną z metod może być zakup już wyprodukowanych boeingów, które miały trafić do Rosji. W 2013 r. prywatna linia Transaero zamówiła cztery boeingi 747-8I, jednak przewoźnik w 2015 r. zbankrutował. Boeing zdążył do tego czasu wyprodukować dwa z czterech samolotów. Jednak Aerofłot, który przejął flotę Transaero, odmówił przejęcia tego zamówienia. Samoloty nigdy nie trafiły więc do Rosji. 


Dwa JumboJety od tego czasu były wykorzystywane do sporadycznych testów, a w lutym br. zostały przetransportowane do Victorville w Kalifornii - znajduje się tam jeden z pustynnych "parkingów" starych i nieużywanych samolotów.

Dwuletnie samoloty mają bardzo niski nalot, ale z uwagi na koszty utrzymywania dwóch niepotrzebnych samolotów Boeing z pewnością będzie gotowy udzielić dużej zniżki. Nie wiadomo, jak odkupienie wyprodukowanych na cywilne potrzeby samolotów wpłynie na koszty modyfikacji maszyn na potrzeby przewozu najważniejszych osób w Ameryce. 

Według Defense One Pentagon może ogłosić zamówienie jeszcze w tym tygodniu. 


Dotychczas spodziewano się, że wyprodukowane do 2022 r. nowe samoloty prezydenckie będą ostatnimi JumboJetami, które zjadą z linii produkcyjnej w Everett. Jeśli faktycznie Pentagon zdecyduje się na odkupienie boeingów 747-8I wyprodukowanych dla Transaero, będzie to oznaczało zapewne jeszcze szybsze zakończenie programu. Obecnie Boeing nie zrealizował jeszcze 17 dostaw zamówionych modeli 747-8, w tym tylko dwóch w wersji pasażerskiej. 

fot. Dominik Sipinski, Piotr Bożykgość_034c8 - Profil
gość_034c8
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie