Grad zmusił do lądowania awaryjnego w Stambule

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
02 sierpnia 2017 11:30
Airbus A320 należący do ukraińskiej linii AtlasGlobal musiał w czwartek (27.07) zawrócić na lotnisko im. Ataturka w Stambule po tym, jak burza z gradem uszkodziła samolot. Zniszczona została szyba kokpitu oraz dziób maszyny.
Reklama

Lot KK1010 ze Stambułu do Ercan na Cyprze Północnym wystartował o 18:40 czasu lokalnego z 121 pasażerami na pokładzie. 10 minut po starcie maszyna znalazła się w centrum potężnej burzy z gradem, która uszkodziła dziób samolotu oraz spowodowała pęknięcia szyb w kokpicie i uniemożliwiła sterowanie autopilotem.

Ukraiński kapitan Aleksander Akopow zdecydował się natychmiast zawrócić z powrotem na lotnisko Ataturka. Mimo braku widoczności wynikającego z uszkodzonej szyby, zdołał bezpiecznie wylądować.


Wyczyn Akopowa został doceniony także przez prezydenta Ukrainy, Petra Poroszenkę, który zadzwonił do niego osobiście, aby pogratulować mu zakończonego sukcesem lądowania. Poroszenko odznaczył go także Orderem Za Odwagę.

W tej samej burzy mniejszych uszkodzeń doznały airbus A320 linii Turkish Airlines lecący z Ercan do Stambułu oraz boeing 737-800 linii Pegasus Airlines obsługujący połączenie ze Stambułu (lotnisko Sabihy Gokcen) do Wiednia.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama