×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Porty regionalne urosły o 14,4 proc. w I półroczu


W I półroczu 2017 r. czternaście polskich portów regionalnych obsłużyło prawie 11,4 mln pasażerów. To o 1,4 mln, czyli o 14,4 proc. więcej w porównaniu z I półroczem 2016 r. - wynika z danych Związku Regionalnych Portów Lotniczych.


Po sześciu miesiącach roku, trzy największe porty regionalne w ruchu całkowitym to Kraków z 2,71 mln obsłużonych podróżnych, Gdańsk z 2,09 mln i Katowice z 1,56 mln. 

Pod względem wzrostu liczby obsługiwanych pasażerów, liderem w I półroczu 2017 r. było krakowskie lotnisko, na którym obsłużono o 398 tys. osób więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku. Drugi był Gdańsk, gdzie ruch wzrósł o 258 tys. pasażerów, a trzecie Katowice z ruchem pasażerskim większym o 232 tys. W omawianym okresie tylko dwa z czternastu portów regionalnych nie odnotowały wzrostu ruchu - Bydgoszcz i Łódź. 

W I półroczu 2017 r. polskie porty regionalne miały 62 proc. udział w całości ruchu pasażerskiego obsłużonego w Polsce.

- W minionym roku przewozy pasażerskie w portach regionalnych wzrosły ogółem o 10 proc, dane za I półrocze 2017 roku świadczą o tym, że zgodnie z naszymi przewidywaniami zeszłoroczny, rekordowy wynik zostanie zdecydowanie poprawiony, ponieważ wzrost ruchu pasażerskiego przyspieszył do 14 proc. Nadal porty w regionach ogółem rosną szybciej niż w prognozach Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który na ten rok zakładał wzrost ruchu na poziomie ok. 6,2 proc. W naszej ocenie II połowa roku z pewnością przyniesie jeszcze lepsze statystyki niż pierwsza, szczególnie, że obejmuje zapowiadające się bardzo dobrze miesiące wakacyjne - powiedział Artur Tomasik, prezes zarządu ZRPL.

W 2016 r. z 34,1 mln pasażerów obsłużonych we wszystkich polskich portach lotniczych z siatki połączeń regularnych i czarterowych lotnisk regionalnych skorzystało 21,2 mln osób. Tym samym porty w regionach miały 62-proc. udział w całości ruchu pasażerskiego obsługiwanego w Polsce.

Związek Regionalnych Portów Lotniczych prognozuje, że w 2017 r. porty w regionach obsłużą powyżej 24 mln pasażerów z dynamiką wzrostu ogółem na poziomie ok. 15 proc.. Wynik ten w dużej mierze będzie zasługą dynamicznie rosnącej siatki połączeń regularnych. W samym tylko rozkładzie lato 2017 w ofercie portów regionalnych pojawiło się ponad 80 nowych tras. Bogatsza siatka połączeń przełożyła się na znaczący wzrost oferowania liczby foteli na rejsach regularnych z regionów, które w szczycie sezonu szacowane jest na około 500 tysięcy miejsc tygodniowo.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_c9c2f - Profil
gość_c9c2f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie