Amerykański sąd: Ciasne fotele zagrażają bezpieczeństwu

Robert Gancarczyk - Profil Robert Gancarczyk
31 lipca 2017 14:00
4 komentarze
W Stanach powstaną prawdopodobnie prawne limity dotyczące minimalnych wymiarów foteli montowanych w samolotach. To efekt sądowego sporu stowarzyszenia Flyers Rights z Federalną Administracją Lotnictwa (FAA). 
Reklama
Stowarzyszenie Flyers Rights domagało się od FAA ustalenia norm tego, jak wąskie i ciasne mogą być fotele na pokładach samolotów pasażerskich. Administracja zarządzająca przepisami regulującymi m.in. działalność linii lotniczych odmówiła, więc stowarzyszenie zajmujące się promowaniem praw prasażerów skierowało sprawę do sądu.

W piątek (28.07) specjalnie do tego powołany panel sądu apelacyjnego stwierdził, iż ograny federalne muszą zrewidować swoją decyzję o braku konieczności regulacji wymagań co do wymiarów siedzeń i odstępów między rzędami w samolotach pasażerskich. Sędziowie argumentowali, że nie jest to jedynie kwestia komfortu, ale również i bezpieczeństwa. Wydano orzeczenie, które obliguje FAA do udzielenia wyczerpującej i podpartej dowodami odpowiedzi na zapytanie, jakie otrzymali od zrzeszenia walczącego o prawa pasażerów.

- Decyzję sądu przyjęliśmy oklaskami, a droga do większych siedzeń w samolotach nagle stała się nieco szersza - powiedział Kendall Creighton, rzecznik prasowy Flyers Rights. Zrzeszenie uważa, iż małe fotele i niewielkie odstępy między rządami mogą znacznie zwolnić przebieg ewakuacji w warunkach realnego zagrożenia życia.


Ian Gregor, rzecznik prasowy FAA, stwierdził, iż rozważane jest wprowadzenie reguł dotyczących poruszonej kwestii w niedalekiej przyszłości. Co więcej, FAA zamierza wziąć pod uwagę kwestię odległości między rzędami foteli podczas testów, aby mieć całkowitą pewność, że samoloty mogą być bezpiecznie i sprawnie ewakuowane.

Przemysł lotniczy od wielu lat jest przeciwny wprowadzaniu odgórnych regulacji dotyczących rozmiaru siedzeń i przestrzeni między rzędami. Największe zrzeszenie linii w Stanach, Airlines for America, odmówiła komentarza dotyczącego decyzji sądu.

Według Flyers Rights średnia wielkość foteli na pokładach samolotów zmniejsza się z roku na rok. Jeszcze dekadę temu średnia szerokość siedziska wynosiła 47 cm, a obecnie wartość ta oscyluje w granicach 43 cm.

Sprawa ta ma szansę trafić również pod głosownie w Kongresie Stanów Zjednoczonych, gdzie już od pewnego czasu mówi się o konieczności prawnej regulacji kwestii wymiarów foteli w samolotach.

fot. Tomasz Śniedziewski


Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_81651 2017-08-02 23:09   
gość_81651 - Profil gość_81651
Problemem mogącym nawet zagrażać bezpieczeństwu (możliwość przyjęcia prawidłowej pozycji awaryjnej a także szybkie opuszczenie miejsca) jest raczej odległość między rzędami foteli a nie sama ich szerokość. Ta ostatnia bowiem w mojej ocenie wpływa glównie na komfort podróży.
adam7691 2017-08-01 09:28   
adam7691 - Profil adam7691
gość_fa213 Europejczycy są szczuplejsi
gość_fa213 2017-08-01 09:03   
gość_fa213 - Profil gość_fa213
Ciekawe, czy jeśli regulacje zostaną wprowadzone, to producenci z Europy (Airbus) będą musieli je stosować tylko w samolotach, które będą miały zostać dostarczone liniom latającym na terytorium USA - a po Europie dalej wąsko i ciasno :P
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy