×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Spadek zysku Airbusa w I półroczu


Airbus zarobił w I półroczu br. 1,5 mld euro netto. To o 15 proc. mniej niż rok temu, choć przychody były prawie niezmienione i wyniosły 28,71 mld euro.


Zmniejszenie zysku Airbusa to głównie efekt spadku przychodów jednorazowych i finansowych. Koszty sprzedaży spadły bowiem o 5 proc. do 25,3 mld euro, a w efekcie zysk brutto wzrósł aż o prawie 60 proc. do 3,37 mld euro. Skorygowany wynik EBIT spadł jednak o 35 proc. do 1,1 mld euro. 

Zdecydowanie najważniejszym finansowo obszarem działalności Airbusa pozostaje segment samolotów pasażerskich. W I połowie 2017 r. z tego obszaru linia odnotowała 21,79 mld euro przychodów (wzrost o 3 proc.) oraz 954 mln euro skorygowanego zysku EBIT, co jednak stanowiło spadek o 25 proc. Nowe zamówienia w tym segmencie miały łączną wartość 30,27 mld euro (o 6 proc. mniej niż w I półroczu 2016 r.), a na koniec czerwca wartość niezrealizowanych kontraktów na dostawy samolotów pasażerskie wynosiła 932,3 mld euro.

Pod względem marży EBIT dobrze spisywał się segment obronno-kosmiczny, w którym Airbus zanotował skorygowany zysk EBIT równy 248 mln euro (po uwzględnieniu m.in. odpisu w wysokości 70 mln euro na program A400M) przy przychodach wynoszących 4,63 mld euro. Z kolei w segmencie helikopterowym zysk EBIT wyniósł po korekcie 93 mln euro, a przychody - 2,92 mld euro.

W I półroczu Airbus zebrał 248 nowe zamówienia samolotów pasażerskich brutto, co po korekcie o anulowane zamówienia przełożyło się na 203 zamówienia netto. Stanowiło to wzrost o 11 proc. w stosunku do liczby zamówień z I półrocza 2016 r. Liczba dostaw wzrosła o 3 proc. do 306. 

Wydatki na badania i rozwój w skali firmy wyniosły 1,29 mld euro, w tym 928 mln euro w segmencie samolotów pasażerskich.

W całym roku Airbus spodziewa się dostarczyć 700 maszyn pasażerskich, o ile nie będzie opóźnień w produkcji silników. gość_dad14 - Profil
gość_dad14
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie