Bardziej precyzyjny system nawigacji we Frankfurcie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
31 lipca 2017 08:00
Lufthansa, Fraport i DFS, zarządca niemieckiej przestrzeni powietrznej, opracowały nowy system nawigacji dla tras odlotowych z lotniska we Frankfurcie.
Reklama
Głównym celem wprowadzenia nowych procedur było zwiększenie precyzji nawigacji, aby samoloty unikały przelotu nad strefami zabudowanymi i tym samym redukowały poziom hałasu. Metoda wykorzystuje głównie technologię RNP-1, czyli wysoce precyzyjny sposób nawigacji między kolejnymi punktami o określonym położeniu i wysokości. Ta metoda jest uzupełniona procedurą radius-to-fix, czyli opartą o system GPS nawigacją umożliwiającą wykonywanie zakrętów o idealnym profilu w stałej odległości od określonego punktu.

Lotnisko we Frankfurcie jest obecnie jedynym w Niemczech, które wykorzystuje procedury RNP-1 podczas startu. Procedury te w ogóle są mało popularne i zwykle stosuje się je na lotniskach położonych w trudnym terenie podczas lądowania. Jednym z pierwszych portów lotniczych w Europie, który wprowadził RNP-1 jako podstawową metodą, był Vagar na Wyspach Owczych.

We Frankfurcie procedurę po raz pierwszy zastosowano 20 lipca podczas startu boeinga 747-8 Lufthansy.

Partnerzy inicjatywy na razie nie chcą podawać szacunkowego wpływu na ograniczenie poziomu hałasu, jednak podkreślają, że wyniki testów są bardzo pozytywne. Nowe procedury wyraźnie zwiększają precyzję nawigacji i umożliwiają ominięcie obszarów, w których obecny poziom hałasu jest zbyt wysoki. Co więcej, mogą one być równie skuteczne stosowane w trudnych warunkach pogodowych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy