Raport: Dokąd chcą latać... polskie lotniska

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
10 sierpnia 2017 16:45
52 komentarzy
Polskim lotniskom brakuje połączeń na paryskie lotniska i do Amsterdamu - wynika z informacji na platformie Route Exchange, na której porty lotnicze same mogą umieścić informacje o swoich potrzebach. Warszawa marzy o dziewięciu trasach międzykontynentalnych.
Reklama

Platforma Route Exchange prowadzona jest przez tę samą firmę, która organizuje konferencje Routes World czy Routes Europe. To doskonałe źródło wiedzy o potrzebach lotniskach, bo samodzielnie publikują one tam informacje o tym, dokąd chciałyby pozyskać bezpośrednie rejsy.

Informacje te są bieżące i mają realne przełożenie na prowadzony biznes - z platformy korzystają bowiem także liczni przewoźnicy. Opublikowane dane o nieobsługiwanych trasach oraz o tych, na których popyt przewyższa podaż miejsc mogą stanowić podstawę konkretnych rozmów biznesowych. To oczywiście nie znaczy, że lotniska ani przewoźnicy nie interesują się innymi kierunkami, ale informacje opublikowane na Route Exchange zdecydowanie nie są tylko ciekawostką. Najczęściej propozycje portów lotniczych są poparte mocnymi, przynajmniej w ich ocenie, argumentami ekonomicznymi. Wielokrotnie publikowane tam zapotrzebowanie przekładało się na kolejne decyzje linii.

Lotnisko Chopina

Według informacji na platformie Routes Exchange na największym lotnisku w Polsce brakuje 10 tras, z czego prawie wszystkie są międzykontynentalne. Lotnisko uważa, że również 10 połączeń wymaga zwiększenia częstotliwości lotów.

Wśród pożądanych kierunków są Boston, Waszyngton, Bangkok, Singapur, Hanoi, San Francisco, Delhi, Hongkong, Szanghaj oraz Manchester.

LOT w przeszłości latał już do Hanoi i Manchesteru, ale później zamknął te trasy. Rejsy do Manchesteru są obecnie w ofercie Ryanaira z lotniska w Modlinie. Bangkok z kolei był ogłaszany jako jedno z miast, do których polski przewoźnik miał uruchomić loty, jednak ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu.

Niedostateczna podaż, według zarządzającego lotniskiem PPL, występuje na trasach do: Stambułu (latają tam po pięć razy tygodniowo LOT i Turkish Airlines), Madrytu (codziennie LOT i trzy razy w tygodniu Norwegian), Nowego Jorku-JFK (dziewięć razy w tygodniu LOT), Chicago (11 razy w tygodniu LOT), Pekinu (cztery razy w tygodniu Air China i trzy LOT), Wenecji (codziennie LOT), Toronto (dziewięć razy w tygodniu LOT i pięć Air Canada Rouge), Barcelony (codziennie LOT, po trzy razy w tygodniu Vueling i Wizz Air, dwa razy Norwegian), Lizbony (dziewięć razy w tygodniu TAP i dwa Wizz Air) oraz Nicei (codziennie LOT i trzy razy w tygodniu Wizz Air).

Kraków

Na lotnisku w Krakowie brakuje 18 tras, zaś podaż jest zbyt mała na dwóch trasach. Lotnisku zależy głównie na trasach europejskich, ale pojawiają się także kierunki w Stanach Zjednoczonych i na Bliskim Wschodzie.


Na krakowskim lotnisku brakuje lotów do: Rzymu-Fiumicino, Toronto, Dohy, Nowego Jorku-JFK, Abu Zabi, Dubaju, Stambułu, Moskwy-Szeremietiewo, Sankt Petersburga, Kolonii, Dubrownika, Splitu, Budapesztu, Nicei, Bukaresztu, Rejkiawiku, Bilbao i Santanderu. Z kolei zdaniem lotniska więcej rejsów przydałoby się na trasach do Chicago i Paryża-CDG, które obsługują odpowiednio LOT i easyJet.

Katowice

W Katowicach pożądanych są cztery tras. Wszystkie z nich to połączenie europejskie. Wśród nich są Monachium, Londyn-Gatwick, Turyn i Madryt. Na liście jest też Amsterdam, ale tam lata już Transavia.

Lublin

Lubelskie lotnisko jako priorytet określiło 9 tras - do: Wrocławia, Gdańska, Paryża-CDG, Rzymu-Fiumicino, Kolonii-Bonn, Dortmundu, Dusseldorfu, Manchesteru i Edynburga, jako 10. kierunek wpisany jest Mediolan-Malpensa, ale tę trasę już zapowiedział easyJet. W przeszłości Eurolot latał do Wrocławia i Gdańska, zaś Carpatair do Rzymu-Fiumicino.

Poznań


W Poznaniu brakuje połączeń na 10 lotnisk, natomiast na trzech trasach podaż jest nieproporcjonalna do popytu. Według lotniska najbardziej potrzebne są loty do: Paryża-CDG, Moskwy-Domodiedowo, Zurychu, Pragi, Hamburga, Dusseldorfu, Brukseli, Amsterdamu i Paryża-Orly. Większą podaż powinny mieć trasy do Kopenhagi, Frankfurtu i Warszawy, które są obsługiwane odpowiednio przez SAS, Lufthansę i LOT. W przeszłości Eurolot oferował loty na trasie Praga-Poznań-Gdańsk.

Rzeszów

W Rzeszowie brakuje 13 tras, w większości są to połączenia europejskie, ale lotnisku zależy także na lotach transatlantyckich. Wśród pożądanych miast pierwsze miejsce zajmuje Paryż - lotnisko nie sprecyzowało, o który port lotniczy w tym mieście chodzi. Ponadto portowi zależy na uruchomieniu lotów do Eindhoven, Edynburga, Girony, Brukseli, Mediolanu (Malpensa lub Linate), Londynu-Gatwick, Birmingham, Gdańska, Nowego Jorku-JFK i Amsterdamu.

Loty do Nowego Jorku-JFK w przeszłości wykonywał LOT, ale połączenie zostało skasowane, zaś do czasu bankructwa Eurolot latał do Paryża-Beauvis. Oprócz tego Czech Airlines oferował loty do Edynburga, Ryanair do Birmingham i Girony, zaś Adria Airways do Paryża-CDG - wszystkie te trasy zamknięto. W rozkładzie było także połączenie Eurolotu do Gdańska.

Łódź

Łódzkie lotnisko wyznaczyło aż 14 tras, które w jego ocenie byłyby atrakcyjne dla pasażerów i linii lotniczych. Są to Batumi w Gruzji, Paryż-Beauvais i Paryż-CDG, Bruksela, Rzym-Fiumicino, Sztokholm-Arlanda, Lwów, Helsinki, Barcelona, Kijów-Boryspol, Zurych, Amsterdam, Frankfurt i Monachium.

Do Paryża i Rzymu w przeszłości latały linie Centralwings. Adria oferowała loty do Paryża-CDG, Amsterdamu i Monachium, ale niedawno wycofała się z łódzkiego lotniska.

Radom

Radomskie lotnisko zaznaczyło, że pożądane jest połączenie na jakiekolwiek lotnisko obsługujące aglomerację londyńską.

Pozostałe porty lotnicze nie umieściły informacji o zapotrzebowaniu na trasy w systemie Route Exchange. Niektóre z propozycji wpisanych przez lotniska są dla siebie alternatywne - np. kilka lotnisk w rejonie Zagłębia Ruhry.

grafika Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_6c19f 2017-08-25 09:27   
gość_6c19f - Profil gość_6c19f
gość_71225 no to dziś albo za tydzień...jak to mówią na p.com :"dzisiaj konferencja WIZZ o 11 30na LUZ"
gość_b2dc6 2017-08-19 10:33   
gość_b2dc6 - Profil gość_b2dc6
A Gdańsk? Wszystko już ma czy co?
gość_83076 2017-08-15 16:15   
gość_83076 - Profil gość_83076
@ gość_09bcd: Dlatego piszę o budowie nowego pełnowymiarowego pasa z prawdziwego zdarzenia. A to co ty proponujesz to chyba może tylko proponować ktoś z Warszawy, Katowic lub Rzeszowa komu się marzy całkowita likwidacja Balic co w sumie jest chorym pomysłem chyba że zbudujesz Hyperloop i dojazd do WAW będzie zajmował 20 minut.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama