×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Piloci przez 1000 km zapomnieli schować podwozia


Air India zawiesiła dwóch pilotów po tym, jak zapomnęli oni schować podwozie samolotu po starcie z Kalkuty i przelecieli tak aż do Nagpur. To ok. 1000 kilometrow.

W ubiegłą sobotę (22.07) lot o numerze AI676 wykonywany był airbusem A320 i zgodnie z rozkładem miał wykonać lot z Kalkuty do Mumbaju. Po starcie piloci zapomnieli jednak schować podwozia. W efekcie samolot znacznie wolniej niż powinien nabierał wysokości, a wysunięte podwozia zwiększały opór aerodynamiczny. To z kolei powodowało znacznie większe zużycie paliwa.

Obserwując trudności samolotu z nabieraniem wysokości piloci wyrównali lot już na poziomie 24 tys. stóp (7,3 km) - znacznie niżej niż wynosi normalna wysokość przelotowa airbusów A320. Zwykle to co najmniej 30 tys. stóp, a najczęściej poziom przelotowy mieści się w zakresie od 32 do 36 tys. stóp. 

Lot na niższej wysokości, gdzie gęstość powietrza jest większa, dodatkowo zwiększył zużycie paliwa. Kombinacja tych zdarzeń doprowadziła do tego, że piloci musieli wykonać nieplanowane lądowanie w Nagpurze, nieco za połową planowanej trasy przez całe Indie do Mumbaju. Na dolot do miejsca docelowego nie wystarczyłoby paliwa. 

Piloci zorientowali się, iż nie schowali podwozia dopiero w trakcie przygotowań do nieplanowanego lądowania. Air India zawiesiła już obydwu członków załogi kokpitowej tego lotu.

gość_bf650 - Profil
gość_bf650
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie