×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Aer Lingus: Krótkie loty są nieopłacalne


Irlandzki przewoźnik Aer Lingus przyznaje, że jego loty krótkodystansowe są "strukturalnie niezrównoważone" z uwagi na coraz poważniejszą konkurencję ze strony linii Ryanair, Norwegian oraz innych przewoźników niskokosztowych.Aer Lingus zawarł takie informacje w raporcie, który przesłał do sądu pracy w związku z toczącym się postępowaniem o zaległe podwyżki wynagrodzeń dla pracowników o łącznej wartości 107 mln euro. Do treści raportu, w którym irlandzki przewoźnik wyjaśnia sądowi, dlaczego nie może podnieść pensji pracowników, dotarła gazeta "Irish Independent".

W pozwie związki zawodowe domagają się podwyżek w wysokości 5 proc. w skali roku przez najbliższe trzy lata oraz udziału w zyskach przewoźnika. W odpowiedzi Aer Lingus argumentuje, że spełnienie postulatów związkowców oznaczałoby 29-proc. podwyżkę kosztów zatrudnienia, a załogi przewoźnika obecnie zarabiają więcej niż ich koledzy zatrudnieni przez easyJet. 

Związki zawodowe nie zgodziły się z argumentami przewoźnika, że Aer Lingus funkcjonuje na minimalnych marżach, wskazując na to, że 2016 r. osiągnął 233 mln euro zysku, prawie dwa razy więcej w 2015 r. Władze linii w odpowiedzi wyjaśniły, że zyski zostały wypracowane dzięki niższym kosztom operacyjnym wynikającym m.in. ze spadku cen paliwa.


49-stronicowy dokument wskazuje na inne kłopoty, z jakimi boryka się irlandzki przewoźnik, w szczególności na rosnącą konkurencję ze strony linii Ryanair oraz Norwegian, jak również tradycyjnych przewoźników ze Stanów Zjednoczonych. Raport odnotowuje plany Norwegiana zmierzające do zwiększenia floty szerokokadłubowej do 32 maszyn do 2018 r. 

- Co więcej, Ryanair planuje rozwój zarówno na głównych lotniskach jak i na mniejszych portach lotniczych. To oznacza, że Aer Lingus musi się zmierzyć z większą konkurencją bezpośrednią. To jest bardzo istotne, gdyż koszty Aer Lingus w przeliczeniu na dostępny pasażerokilometr (ASK) z wyłączeniem paliwa wynoszą 5,16 euro, w porównaniu do Ryanaira z 2,10 euro. Baza kosztowa Ryanaira wynosi mniej niż połowę poziomu Aer Lingus - pisze linia w piśmie skierowanym do sądu. 

Aer Lingus wyjaśnia także, że operacje krótkodystansowe powodowały ciągłe straty pomiędzy rokiem 2008 i 2015 i nazywa je "strukturalnie niezrównoważonymi" z powodów wyższych kosztów zatrudnienia i niższego poziomu produktywności w porównaniu z bezpośrednią konkurencją, jak też konkurencją w branży.

Linie lotnicze Aer Lingus należą do koncernu IAG wraz z British Airways, Iberią oraz Vueling Airlines. 


fot. Dominik Sipinski, Piotr Bożykgość_53377 - Profil
gość_53377
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie