Opóźnienia przez brak strażników granicznych

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
28 lipca 2017 08:40
3 komentarze
Brak pracowników kontroli granicznej na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej w połączeniu z nowymi, zaostrzonymi standardami kontroli powoduje kolejki i opóźnienia tysięcy lotów - informuje organizacja Airlines for Europe.
Reklama

Zgodnie z nowymi regulacjami, paszporty osób przekraczających granicę zewnętrzną Unii Europejskiej są sprawdzane bardziej szczegółowo niż wcześniej. Dotyczy to także obywateli Unii.

Jak informuje organizacja Airlines for Europe, wprowadzenie tego zaostrzenia w czasie wzmożonego ruchu w sezonie letnim negatywnie odbija się na pasażerach, zmuszonych na oczekiwanie w długich kolejkach do stanowisk kontroli paszportowej i ryzykujących spóźnienie się na swój lot. To głównie efekt tego, że służby graniczne państw unijnych nie mają wystarczającej liczby pracowników, aby sprostać zwiększonemu obciążeniu pracą.

- Organizacja Airlines for Europe wskazywała Komisji Europejskiej na nieproporcjonalnie długi czas oczekiwania i naruszenie płynności ruchu na granicach zewnętrznych i wzywała w imieniu europejskich pasażerów i linii lotniczych do niezwłocznego rozwiązania problemu. Rekordem w tych dniach stało się oczekiwanie do czterech godzin na kontrolę paszportową. Lotniska takie jak Madryt, Palma de Mallorca, Lizbona, Lyon, Paryż-Orly, Mediolan czy Bruksela tworzą niechlubny obraz zdesperowanych pasażerów tłoczących się w kolejkach do odprawy paszportowej sięgających setek metrów - powiedział Thomas Reynaert, dyrektor zarządzający Airlines for Europe.

Według szefa organizacji zrzeszającej największe europejskie linie lotnicze, na niektórych lotniskach opóźnienia wzrosły w tym roku o 300 proc. w porównaniu z letnim szczytem sezonu rok temu.


Jak donosi organizacja, nowe regulacje dotyczące kontroli granicznej nie są jeszcze w pełni wdrożone we wszyskich krajach członkowskich, dlatego możliwe że problemy opóźnień jeszcze się pogorszą na najbliższych tygodniach. Sześciomiesięczny termin wdrożenia nowych postanowień mija 7 października. Jednak po szczycie sezonu letniego należy spodziewać się poprawy.

Airlines for Europe podkreśla, że w pełni popiera starania Unii Europejskiej, by uszczelnić kontrole na granicach zewnętrzych, ale brak zdolności państw członkowskich do zapewnienia wystarczających środków jest niekorzystny dla linii.

fot. Airlines for Europe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_c8432 2017-07-29 12:38   
gość_c8432 - Profil gość_c8432
A tymczasem w GDN: zobacz link
gość_74edb 2017-07-28 12:53   
gość_74edb - Profil gość_74edb
6 lat temu przekraczałem granicę z Ukrainą w Dorohusku. Nasz bus zatrzymał się po stronie ukraińskiej o 21.00. Resztę czasu (t.j. do 3 nad ranem) spędziliśmy czekając na polskiego celnika aby pozwolił nam wjechać do Polski. Tego samego dnia musieliśmy o 8.00 rano stawić się w pracy, gdyż jesteśmy urzędnikami państwowymi. Dopiero szantaż spowodował, że przepuszczono nas.
gość_5907f 2017-07-28 11:43   
gość_5907f - Profil gość_5907f
Opóźnienia są przez włoski strajk.Na granicach lądowych podobnie.W Hrebennem czas przekroczenia granicy z Ukrainy wyniósł 6 godzi przy odprawieniu 2 kursowych i 1 turystycznego autobusu.Dla podróżnych koszmar.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama