×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Opóźnienia przez brak strażników granicznych


Brak pracowników kontroli granicznej na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej w połączeniu z nowymi, zaostrzonymi standardami kontroli powoduje kolejki i opóźnienia tysięcy lotów - informuje organizacja Airlines for Europe.


Zgodnie z nowymi regulacjami, paszporty osób przekraczających granicę zewnętrzną Unii Europejskiej są sprawdzane bardziej szczegółowo niż wcześniej. Dotyczy to także obywateli Unii. 

Jak informuje organizacja Airlines for Europe, wprowadzenie tego zaostrzenia w czasie wzmożonego ruchu w sezonie letnim negatywnie odbija się na pasażerach, zmuszonych na oczekiwanie w długich kolejkach do stanowisk kontroli paszportowej i ryzykujących spóźnienie się na swój lot. To głównie efekt tego, że służby graniczne państw unijnych nie mają wystarczającej liczby pracowników, aby sprostać zwiększonemu obciążeniu pracą. 

- Organizacja Airlines for Europe wskazywała Komisji Europejskiej na nieproporcjonalnie długi czas oczekiwania i naruszenie płynności ruchu na granicach zewnętrznych i wzywała w imieniu europejskich pasażerów i linii lotniczych do niezwłocznego rozwiązania problemu. Rekordem w tych dniach stało się oczekiwanie do czterech godzin na kontrolę paszportową. Lotniska takie jak Madryt, Palma de Mallorca, Lizbona, Lyon, Paryż-Orly, Mediolan czy Bruksela tworzą niechlubny obraz zdesperowanych pasażerów tłoczących się w kolejkach do odprawy paszportowej sięgających setek metrów - powiedział Thomas Reynaert, dyrektor zarządzający Airlines for Europe. 

Według szefa organizacji zrzeszającej największe europejskie linie lotnicze, na niektórych lotniskach opóźnienia wzrosły w tym roku o 300 proc. w porównaniu z letnim szczytem sezonu rok temu. 


Jak donosi organizacja, nowe regulacje dotyczące kontroli granicznej nie są jeszcze w pełni wdrożone we wszyskich krajach członkowskich, dlatego możliwe że problemy opóźnień jeszcze się pogorszą na najbliższych tygodniach. Sześciomiesięczny termin wdrożenia nowych postanowień mija 7 października. Jednak po szczycie sezonu letniego należy spodziewać się poprawy. 

Airlines for Europe podkreśla, że w pełni popiera starania Unii Europejskiej, by uszczelnić kontrole na granicach zewnętrzych, ale brak zdolności państw członkowskich do zapewnienia wystarczających środków jest niekorzystny dla linii.

fot. Airlines for Europegość_02c08 - Profil
gość_02c08
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie