Wysokie wzrosty obrotów handlowych na Heathrow

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
27 lipca 2017 14:50
W pierwszej połowie roku obroty handlowe na lotnisku Londyn Heathrow wzrosły o 11,8 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku i wyniosły łącznie 313 mln funtów.
Reklama

Wzrosty w pierwszym półroczu dotyczyły także średnich wydatków na pasażera, które w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosły o 7,6 proc. i wyniosły 8,43 funty. Szczególnie wysoki średni wzrost wydatków w przeliczenia na pasażera, 8,7 proc., został odnotowany w II kwartale 2017 r.

Jak tłumaczą władze portu, dobre wyniki były napędzane 3,9 proc. wzrostem pasażerów (łącznie w pierwszym półroczu lotnisko obsłużyło 37,1 mln osób) oraz deprecjacją funta brytyjskiego, która zachęcała do większych zakupów. Sklepy duty and tax free zanotowały 12,9 proc wzrostów, podczas gdy sklepy w strefie airside wyraźny, 23,5 proc., wzrost w porównaniu z okresem sprzed roku. Jak przekonują władze lotniska, do dobrych wyników przyczyniał się remont terminala 4 zakończony w 2016 roku, dzięki któremu poprawie uległa oferta handlowa placówek oferujących towary luksusowe.

Wysoki, 18,2 proc. wzrost zanotowały w pierwszym półroczu placówki gastronomiczne operujące na lotnisku. Do wzrostów przyczyniła się rozbudowa oferty gastronomicznej w terminalu 5 oraz fakt, że coraz więcej pasażerów decydowało się zakupić posiłki w terminalu przed lotem, przekonują władze Heathrow.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku łączne dochody Heathrow wzrosły o 4,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu i wyniosły 1,37 mld funtów. EBITDA poprawiła się o 6,9 proc. i wyniosła 835 mln funtów. Nieopodatkowane zyski wzrosły o 36 proc. i wyniosły 102 mln funtów.


fot. Heathrow Airport
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama