×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Amerykańska linia chce ruszyć po 28 latach


Amerykańska linia Baltia Airlines od 1989 r. nie przewiozła ani jednego pasażera. Teraz spółka zmienia nazwę na USGlobal Airways i liczy, że nareszcie uda jej się wystartować.


W ubiegłym roku linia poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie wynajęcia od Kalitta Air jednego boeinga 767-300,. W lutym br. ogłoszono również rebranding przewoźnika, który od tej pory zmienił nazwę na USGlobal Airways oraz przeniósł swoją bazę na lotnisko Stewart położone w dolinie rzeki Hudson, w stanie Nowy Jork.

Jesteśmy w trakcie procesu restrukturyzacji, reorganizacji i refinansowania. Liczymy, że wkrótce otrzymamy rządową aprobatę i potrzebne certyfikaty, tak aby służyć pasażerom na międzynarodowych trasach do i z Stewart, które są obecnie słabo obsługiwane lub niedostatecznie obsługiwane - powiedział Anthony Koulouris, prezes i dyrektor generalny USGlobal Airways. 

Ponieważ przewoźnik wciąż czeka na certyfikację, to nie może prowadzić sprzedaży biletów. Na swej stronie wskazuje, że zamierza uruchamiać połączenia w ramach otwartego dostępu do nieba między USA i Unią Europejską.


Baltia została założona w 1989 r. i miała latać na trasie Sankt Petersburg - Nowy Jork. Jej założycielem był Igor Dmitrowsky - łotewski imigrant, który po sprzedaży swojej firmy zajmującej się dystrybucją mleka, zdecydował się na podjęcie działalności na rynku lotniczym. 

Dmitrowsky zakładał, że jeśli jego pomysł odniesie sukces, to w krótkim czasie zdecyduje o otwarciu kolejnych połączeń z lotnisk JFK do Estonii, Łotwy, Białorusi oraz Gruzji, które wtedy były jeszcze republikami radzieckimi. Jednak do uruchomienia tych lotów nigdy jednak nie doszło.

Choć Baltia uzyskała zgody na loty do Petersburga oraz Rygi wydawane przez amerykański Departament Transportu, to zabrakło niezbędnego certyfikatu od Federalnego Urzędu Lotnictwa (FAA). Jak donoszą amerykańskie media, w prawie 30-letniej historii linii aż siedem razy urząd odmawiał wydania certyfikatu operatora lotniczego. W 1998 r. Departament Transportu cofnął wydane wcześniej zgody.

Flota linii do 1998 r. składała się z jednego boeinga 747-200 należącego wcześniej do Cathay Pacific. W 2009 r. zakupiono ten sam model samolotu użytkowany wcześniej przez Pakistan International Airlines, jednakże bez silników, a w 2011 r. dokupiono jeszcze jednego JumboJeta od nieistniejących już dziś, Northwest Airlines.

Pozyskany od Kalitta Air boeing 767-300, będąc maszyną znacznie mniejszą i oszczędniejszą, ma ułatwić otrzymanie niezbędnych dokumentów od Departamentu Transportu i FAA

Od niedawna do Stewart lata Norwegian. Norweski low-cost realizuje stamtąd loty do Belfastu, Dublina, Edynburga i Shannon, a sezonowo także i do Bergen.

fot. USGlobal Airwaysgość_f093b - Profil
gość_f093b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie