Lufthansa Group i Ryanair walczą o pozycję lidera

27 lipca 2017 08:00
W czerwcu Lufthansa Group znów znalazła się przed Ryanairem w statystykach liczby przewiezionych pasażerów miesięcznie. W całym I półroczu w tej zaciętej rywalizacji nieznacznie prowadzi jednak irlandzki low-cost.
Reklama
Jak wynika z analizy Pasazer.com, w czerwcu Indeks Europejskich Linii wzrósł o 11,7 proc. Dziesięciu największych przewoźników na kontynencie obsłużyło łącznie 69,1 mln pasażerów. Natomiast w całym I półroczu wskaźnik ten był nieco słabszy i wyniósł 10,4 proc., a ruch tych linii - 350,3 mln osób.

W czerwcu największą europejską grupą lotniczą była Lufthansa Group. Niemiecko-szwajcarsko-austriacko-belgijski koncern przewiózł w tym miesiącu 11,98 mln osób, co stanowiło wzrost o 18 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Tak wysoka dynamika to efekt przede wszystkim przejęcia Brussels Airlines - rok temu belgijska linia tylko częściowo należała do koncernu i w efekcie nie była wliczana do jego statystyk.


Ryanair w czerwcu obsłużył 11,8 mln pasażerów. Był to wzrost o 11,3 proc. Irlandzki przewoźnik może jednak pochwalić się zdecydowanie wyższym niż Lufthansa wskaźnikiem wypełnienia samolotów (96 proc. wobec 82,8 proc. w Lufthansa Group). Do tego tempo wzrostu Ryanaira jest organiczne i utrzymywane od dłuższego czasu. To oznacza, że po wygaśnięciu efektu przejęcia Brussels Airlines w styczniu 2018 r. Ryanair prawdopodobnie szybko zacznie deklasować Lufthansa Group.

Na długoterminową niekorzyść Ryanaira może przemawiać natomiast wpływ Brexitu - jeśli Unia Europejska i Wielka Brytania szybko nie dojdą do porozumienia w sprawie warunków dalszej współpracy w zakresie ruchu lotniczego, już w 2018 r. Ryanair może zacząć ograniczać ofertę do i z Wielkiej Brytanii.

Pozostałe tradycyjne koncerny są znacznie mniejsze - IAG (British Airways, Iberia, Vueling i Aer Lingus) przewiózł w czerwcu 9,75 mln pasażerów, a Air France-KLM - 9,01 mln. Dynamika wzrostu obydwu tych grup była jednocyfrowa.

Na ich tle wyróżnia się dopełniający pierwszą piątkę easyJet, który zanotował wzrost o 11,2 proc. do 7,72 mln i miał wypełnienie samolotów na poziomie 94,8 proc. - drugie co do wysokości, gorsze tylko od Ryanaira.

W pierwszej dziesiątce w czerwcu niezmiennie najwyższe tempo wzrostu notował Wizz Air - liczba pasażerów tej linii zwiększyła się aż o 23,5 proc. do 2,49 mln. Tylko nieco wolniej rozwijał się Aeroflot Group - koncern zwiększył ruch o 19,4 proc. do 4,71 mln. Pod względem wypełnienia samolotów linie te zajęły odpowiednio trzecie i czwarte miejsce na kontynencie.

W całym I półroczu najwięcej pasażerów przewiózł Ryanair (61,27 mln, wzrost o 12,2 proc. w stosunku do I półrocza 2016 r.). Irlandzka linia nieznacznie wyprzedziła Lufthansę Group, głównie dzięki lepszym wynikom w I kwartale. Koncern, w skład którego wchodzą Lufthansa, Eurowings, Austrian Airlines, Swiss i Brussels Airlines, obsłużył 59,98 mln podróżnych, co stanowiło wzrost o 17,2 proc.

Kolejność linii na dalszych miejsca w całym półroczu była taka sama jak w samym czerwcu. Pod względem dynamiki liderami były linie Wizz Air (23,4 proc. wzrostu), Lufthansa Group i Aeroflot Group (16,5 proc.), a pod względem wypełnienia - Ryanair (94,3 proc.), easyJet (91,7 proc.) i Wizz Air (90,6 proc.).

Z pierwszej dziesiątki już na dobre wypadła linia airberlin, która w czerwcu zanotowała spadek o 21,4 proc., a w całym półroczu - o 9,7 proc. W czerwcu spadła już na 12. miejsce, wyprzedzona także przez tureckiego Pegasusa, natomiast w półroczu broni jeszcze 11. lokaty.

grafika Dominik Sipinski

Indeks europejskich linii Pasazer.com obejmuje 10 największych europejskich linii lotniczych (razem z Turcją i Rosją). Dane o statystykach ruchu pochodzą od przewoźników.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy