×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Czy samoloty mają kluczyk?


Odpowiedź na postawione pytanie nie jest jednoznaczna, a właściwie brzmi: to zależy. W artykule przyjrzymy się różnym modelom samolotów i sprawdzimy, które z nich mają stacyjkę i klucz pozwalający na zapłon silnika.
Zaczynając od najprostszego rodzaju samolotu tj. szybowca, sprawa jest dość oczywista, gdyż brak silnika oznacza również brak stacyjki i kluczyka. Większość modeli szybowców nie ma również kluczyka, która otwierał by sam szybowiec. Aby wejść do takiego samolotu wystarczy włożyć rękę przez małe okienko w osłonie kabiny i otworzyć ją od wewnątrz. Taka sytuacja wynika z faktu, iż szybowce są przechowywane w hangarach lub na specjalnie do tego przygotowanych naczepach samochodowych. 


Awionetki są zawzyczaj zaparkowane na małych lotniskach lub nawet na obszarach otwartych, z praktycznie nieograniczonym dostępem. W związku z tym, większość producentów awionetek wyposażyła te maszyny nie tylko w stacyjkę ale również w zamki do drzwi. Zdecydowana większość awionetek posiada elektryczny rozrusznik, stąd również obecność stacyjki i kluczyka. Co ciekawe, na rynku dostępne są również systemy alarmowe dedykowane awionetkom, które cieszą się coraz większą popularnością.


W przypadku odrzutowców biznesowych jest nieco inaczej. Niektóre modele posiadają kluczyk do drzwi wejściowych oraz luków kargo. Występują również wersję samolotów, które mają kluczyk służący do włączenia układu elektrycznego maszyny ale nie samych silników. 


Do samolotów używanych w lotnictwie cywilnym nie ma klucza do drzwi kabiny. Aby otworzyć drzwi wystarczy pociągnąć uchwyt do góry a następnie pociągnąć drzwi w swoją stronę.


W kokpicie nie znajdziemy również stacyjki służącej do uruchamiania silników. Zamiast tego w środkowej części konsoli znajdują się przełączniki, za pomocą których piloci włączają silniki. W kabinie pilotów w airbusie A380 są 4 przełączniki dla każdego z silników osobno.

Samoloty pasażerskie nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń w postaci kluczy z uwagi na fakt, iż są one parkowane na terenach pilnie strzeżonych, gdzie osoba niepowołana nie ma większych szans na dostanie się do wewnętrza samolotu. W przypadku, gdy miejsce postojowe samolotu znajduje się w odległej części lotniska, wszystkie drzwi samolotu są zabezpieczone przy pomocy specjalnych plomb. Gdy jedna z nich zostanie zerwana w nieautoryzowany sposób, zostanie zastosowana specjalna procedura bezpieczeństwa.

W lotnictwa kwestia kluczyka i stacyjki została dogłębnie przemyślana, a te dwa elementy mają zastosowanie wyłącznie w sytuacjach w których jest to niezbędne zarówno ze względów praktycznych jak i bezpieczeństwa.


gość_608a5 - Profil
gość_608a5
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie