" />

Czy samoloty mają kluczyk?

Robert Gancarczyk - Profil Robert Gancarczyk
08 lutego 2018 17:35
4 komentarze
Odpowiedź na postawione pytanie nie jest jednoznaczna, a właściwie brzmi: to zależy. W artykule przyjrzymy się różnym modelom samolotów i sprawdzimy, które z nich mają stacyjkę i klucz pozwalający na zapłon silnika.
Reklama


Zaczynając od najprostszego rodzaju samolotu tj. szybowca, sprawa jest dość oczywista, gdyż brak silnika oznacza również brak stacyjki i kluczyka. Większość modeli szybowców nie ma również kluczyka, która otwierał by sam szybowiec. Aby wejść do takiego samolotu wystarczy włożyć rękę przez małe okienko w osłonie kabiny i otworzyć ją od wewnątrz. Taka sytuacja wynika z faktu, iż szybowce są przechowywane w hangarach lub na specjalnie do tego przygotowanych naczepach samochodowych.


Awionetki są zawzyczaj zaparkowane na małych lotniskach lub nawet na obszarach otwartych, z praktycznie nieograniczonym dostępem. W związku z tym, większość producentów awionetek wyposażyła te maszyny nie tylko w stacyjkę ale również w zamki do drzwi. Zdecydowana większość awionetek posiada elektryczny rozrusznik, stąd również obecność stacyjki i kluczyka. Co ciekawe, na rynku dostępne są również systemy alarmowe dedykowane awionetkom, które cieszą się coraz większą popularnością.


W przypadku odrzutowców biznesowych jest nieco inaczej. Niektóre modele posiadają kluczyk do drzwi wejściowych oraz luków kargo. Występują również wersję samolotów, które mają kluczyk służący do włączenia układu elektrycznego maszyny ale nie samych silników.


Do samolotów używanych w lotnictwie cywilnym nie ma klucza do drzwi kabiny. Aby otworzyć drzwi wystarczy pociągnąć uchwyt do góry a następnie pociągnąć drzwi w swoją stronę.


W kokpicie nie znajdziemy również stacyjki służącej do uruchamiania silników. Zamiast tego w środkowej części konsoli znajdują się przełączniki, za pomocą których piloci włączają silniki. W kabinie pilotów w airbusie A380 są 4 przełączniki dla każdego z silników osobno.

Samoloty pasażerskie nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń w postaci kluczy z uwagi na fakt, iż są one parkowane na terenach pilnie strzeżonych, gdzie osoba niepowołana nie ma większych szans na dostanie się do wewnętrza samolotu. W przypadku, gdy miejsce postojowe samolotu znajduje się w odległej części lotniska, wszystkie drzwi samolotu są zabezpieczone przy pomocy specjalnych plomb. Gdy jedna z nich zostanie zerwana w nieautoryzowany sposób, zostanie zastosowana specjalna procedura bezpieczeństwa.

W lotnictwa kwestia kluczyka i stacyjki została dogłębnie przemyślana, a te dwa elementy mają zastosowanie wyłącznie w sytuacjach w których jest to niezbędne zarówno ze względów praktycznych jak i bezpieczeństwa.Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_3e252 2018-02-09 08:14   
gość_3e252 - Profil gość_3e252
Albo z logo linii lotniczej.
Przy próbie otwarcia luku, czyli przy odkształceniu plomby, zmienia ona kolor i pojawia się napis ostrzegawczy, np. VOID.
gość_747e5 2018-02-08 21:28   
gość_747e5 - Profil gość_747e5
"Aby otworzyć drzwi wystarczy pociągnąć uchwyt do góry a następnie pociągnąć drzwi w swoją stronę."
Co Pan powie? A w Boeingu 737 tudziez 787 jest tak samo? Jak Pan pociągnie uchwyt do góry, to drzwi sie bynajmniej nie otworzą. Na szczescie uchwytowi też się nic nie stanie, bo jest solidnie zamocowany. Tak czy siak nie polecimy :)
spotter10 2018-02-08 21:15   
spotter10 - Profil spotter10
Nalepka z logo lotniska, służb ochrony, nr seryjnym.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama