Atlanta najbardziej wydajnym lotniskiem świata

24 lipca 2017 13:30
Port lotniczy w Atlancie został uznany za najbardziej wydajny pod względem zarządzania zasobami na świecie przez naukowe stowarzyszenie Air Transport Research Society (ATRS). Zwycięzcą rankingu w Europie zostało lotnisko w Atenach.
Reklama
Klasyfikacja przygotowana przez naukowców należących do ATRS i zaprezentowana na kongresie naukowym w Antwerpii uwzględniała przede wszystkim efektywność wykorzystania zasobów zmiennych, czyli poza infrastrukturą. Miarą skuteczności był wygenerowany ruch, liczba operacji, przychody z działalności pozalotniczej oraz ruch cargo. W badaniu oceniano także sposób zarządzania tymi zasobami i strategię spółki, choć cały ranking jest oparty o wzoru i wymierne wartości - nie ma w nim elementu subiektywnej oceny jakościowej.

Za najbardziej efektywne lotnisko uznany został największy port lotniczy na świecie, Atlanta. Przedstawiciele portu lotniczego podkreślają, że to przede wszystkim zasługa projektu lotniska, które od początku było pomyślane przede wszystkim jako efektywne w zarządzaniu.

ATRS opublikował ranking z podziałem na trzy obszary geograficzne i kilka kategorii wielkości. W Ameryce Północnej poza Atlantą w kategorii powyżej 40 mln pasażerów rocznie zwyciężyły jeszcze Minneapolis/St. Paul (25-40 mln pasażerów), Vancouver (10-25 mln) i Kahului (poniżej 10 mln).


Laureatami w Europie zostały: Amsterdam (powyżej 40 mln), Kopenhaga (25-40 mln), Ateny (10-25 mln) i EuroAirport Basel (poniżej 10 mln), a w rejonie Azji i Pacyfiku: Hongkong (powyżej 40 mln), Cżedżu (10-40 mln), Guam (poniżej 10 mln) i Sydney (lotniska Oceanii).

W osobnej klasyfikacji oceniano grupy lotniskowe. Zwycięzcami zostali Schiphol Group w Europie i Korea Airport Corporation.

ATRS sklasyfikowało lotniska także w węższej kategorii efektywności kosztowej, uwzględniając jedynie wskaźniki finansowe, a nie statystyki ruchu.

W tej klasyfikacji w Ameryce nagrody trafiły do lotnisk w Charlotte, Atlancie, Minneapolis/St. Paul, Orlando, Salt Lake City, Tampie i Omaha; w Europie do Kopenhagi, Aten i Belgradu, a w Azji do Dżakarty, Haikou, Chiang Rai oraz Townsville, Gold Coast i Auckland.

Pełne wyniki badań zostały opublikowane w prezentacji ATRS. Tam znalazło się też więcej informacji o metodologii. W badaniu uwzględniono łącznie ponad 200 lotnisk obsługujących ruch od niecałego miliona pasażerów rocznie do ponad 100 mln. Liczba zatrudnionych w tych portach lotniczych wahała się od 19 osób do ponad 15 tys. Badano zarówno lotniska z jednym pasem startowym, jak i takie z ośmioma i dziewięcioma.

fot. Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy