Modlin ma odnowiony certyfikat lotniska

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
21 lipca 2017 11:30
Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydał 12 lipca certyfikat dla lotniska Warszawa-Modlin. Certyfikat wydano na czas nieokreślony. To dziesiąte lotnisko certyfikowane zgodnie z nowymi wymogami unijnymi dotyczącymi m.in. geometrii pasa startowego.
Reklama

Poza Modlinem nowe certyfikaty zgodne ze zaktualizowanymi przepisami mają już także lotniska w Bydgoszczy, Krakowie, Rzeszowie, Katowicach, Lublinie, Gdańsku, Warszawie, Zielonej Górze i Poznaniu.

Do końca 2017 r. wszystkie krajowe porty lotnicze, które obsłużyły ponad 10 tys. pasażerów rocznie przez kolejne trzy lata, muszą przejść proces konwersji certyfikatu. To wymóg rozporządzenia Komisji Europejskiej 139/2014, ustanawiającego wymagania oraz procedury administracyjne dotyczące lotnisk. Podstawą tego systemu jest standaryzacja wymagań dla lotnisk w całej Europie, przy jednoczesnym zachowaniu elastycznego i indywidualnego podejścia do infrastruktury lotniczej.

Jednym z wymogów w ramach nowego certyfikatu jest utrzymanie tzw. niwelety pasa, czyli jego pochylenia wzdłuż i w poprzek w odpowiednich, bardziej surowych niż dotąd normach. Pisaliśmy o tym w Raporcie Pasazer.com.

Nowych certyfikatów nie mają nadal lotniska we Wrocławiu, Łodzi i Szczecinie. Porty lotnicze w Olsztynie-Mazurach i Radomiu nie są nią objęte, ponieważ działają zbyt krótko i nie kwalifikują się jako porty odprawiające co najmniej 10 tys. pasażerów rocznie przez trzy lata.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama