Finnair: W II kwartale roku najwyższy zysk w historii

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
21 lipca 2017 10:50
W II kwartale tego roku Finnair osiągnął najwyższy w swojej historii zysk. Linia zarobiła na poziomie EBITDAR niemal dwukrotnie więcej niż rok temu.
Reklama

W okresie od początku kwietnia do końca czerwca tego roku, Finnair zwiększył obroty o 11,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, osiągając łącznie przychód w wysokości 633,4 mln euro, w porównaniu z 569,6 mln euro w II kwartale ubiegłego roku. Oferowanie ASK wzrosło o 6,8 proc. Wynik operacyjny wyniósł 89,1 mln euro. Zysk EBITDAR wyniósł w II kwartale 103,2 mln euro - w analogicznym okresie rok temu EBITDAR wynosił 56,3 mln euro.

W II kwartale dobrze wyglądała płynność finansowa przewoźnika: przepływy netto wygenerowane dzięki działalności operacyjnej wyniosły 162,2 mln euro wobec 119,6 mln euro rok temu, podczas gdy przepływy netto z działalności inwestycyjnej wyniosły -136,5 mln euro, wobec -149 mln euro rok temu.

Przychody jednostkowe (RASK) w II kwartale 2017 r. wzrosły o 4,1 proc. w perspektywie rok do roku. Koszty jednostkowe (CASK) spadły o 1,6 proc., a koszty jednostkowe mierzone przy niezmiennym poziomie kursów walut z wyłączeniem paliwa wzrosły o 3,1 proc. w perspektywie rok do roku.

Średnia wartość przychodów dodatkowych oraz przychodów z działalności handlowej w przeliczeniu na pasażera wzrosła o 8,2 proc. i wyniosła 11,8 euro.

- W II kwartale roku Finnair przewiózł rekordową liczbę pasażerów. To jest widoczne także w naszych przychodach, które osiągnęły dwucyfrową wartość. Sprzedaż rosła w dużej mierze dzięki solidnemu popytowi na rdzeń naszej oferty, trasy pomiędzy Europą i Azją, a nasz wskaźnik wypełnienia rósł. W szczególności nasza sprzedaż wyglądała bardzo dobrze w Japonii, Korei i Chinach - powiedział Pekka Vauramo, prezes Finnair.


Dobre wyniki za II kwartał przełożyły się na pozytywne dane za I półrocze tego roku. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku przychody przewoźnika wzrosły o 7,4 proc. w porównaniu z I połową ubiegłego roku i wyniosły ponad 1,18 mld euro. W tym czasie oferowanie (ASK) wzrosło o 3,5 proc., a wynik operacyjny wyniósł 79,1 mln euro, w porówaniu z 17,4 mln euro straty w I półroczu 2016 r. W I półroczu zysk EBITDAR wyniósł 153,3 mln euro. Przepływy netto wygenerowane dzięki działalności operacyjnej wyniosły 186,1 mln euro wobec 130 mln euro rok temu, podczas gdy przepływy netto z działalności inwestycyjnej wyniosły 8,6 mln euro, wobec -396,3 mln euro rok temu.

Przychody jednostkowe (RASK) w I połowie roku wzrosły o 3,7 proc. O 0,1 proc. wzrosły koszty jednostkowe (CASK), a koszty jednostkowe mierzone przy niezmiennym poziomie kursów walut z wyłączeniem paliwa wzrosły o 2,2 proc. w perspektywie rok do roku.

Średnia wartość przychodów dodatkowych oraz przychodów z działalności handlowej w przeliczeniu na pasażera wzrosła o 8,7 proc. i wyniosła 12,3 euro.

Do lata tego roku Finnair skutecznie przeprowadził program efektywności kosztowej o wartości 20 mln euro.

- Finnair rozwija się teraz w przyspieszonym tempie: Otwieramy nowe trasy, zwiększamy oferowanie na kluczowych trasach i zatrudniamy nowych pracowników. Poziom satysfakcji pasażerów mierzona systemem Net Promoter Score jest na najwyższym w historii poziomie. Naszym pasażerom oferujemy, między innymi, sieć Wi-Fi we wszystkich samolotach floty szerokokadłubowej oraz nowe, wygodne systemy płatności na pokładach całej naszej floty samolotów. Uruchomiliśmy także system transportu naziemnego, dzięki któremu pasażerowie mogą kupić podróż od drzwi do drzwi, połączoną z biletem lotniczym. Nasze wysiłki sprzedażowe i marketingowe na wybranych rynkach przynoszą rezultaty wzmacniając wzrosty udziałów rynkowych na strategicznych trasach. Warunki rynkowe w drugim kwartale także rozwinęły się na naszą korzyść, stąd też nasz wzrost, dzięki sprzyjającemu dla nas czasowi, doskonale się rozwija. W najbliższym sezonie zimowym planujemy rozwijać się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej - powiedział Vauramo.

fot. Tomasz Śniedziewski, Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama