Singapore Airlines rozważają zakaz orzeszków na pokładach

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
21 lipca 2017 09:20
Linie Singapore Airlines rozważają wprowadzenie całkowitego zakazu serwowania i wnoszenia na pokład samolotów orzeszków. To efekt ostrej reakcji alergicznej jednego z młodych pasażerów przewoźnika.
Reklama

Trzyletni Marcus Daley, wracający z rodzicami do Melbourne z wakacji w Tajlandii, zapadł w zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny po tym, gdy siedzący koło niego pasażerowie otworzyli swoje paczki z orzeszkami ziemnymi. Ojciec młodego pasażera, Chris Daley, który jest lekarzem specjalizującym się w problemach z oddychaniem, powiedział w rozmowie z Australian Broadcast Corporation, że jego syn otrzymał specjalny posiłek bez orzechów, jednak szybko zachorował, gdy inni pasażerowie jedli swoje orzechy.

- Zaczął wymiotować, jego oczy spuchły i nie mógł normalnie mówić - powiedział ojciec pasażera.

Do zdarzenia doszło mniej niż w godzinę po starcie w siedmiogodzinny rejs. Państwo Daley zabrali ze sobą lek przeciwko objawom alergii, który pomógł opanować sytuację.

Po zdarzeniu linie lotnicze Singapore Airlines wydały oświadczenie, w którym informują że rozważą wprowadzenie zakazu serwowania orzeszków podczas wszystkich lotów.

- Tak szybko jak tylko nasza załoga zorientowała się w zaistniałej sytuacji, natychmiast zabrała wszystkie opakowania orzeszków ziemnych z okolicy wokół dotkniętego alergią pasażera i jego rodziny. Nasza załoga zawiesiła serwowanie orzeszków ziemnych w klasie ekonomicznej na czas lotu - napisał przewoźnik w oświadczeniu.

Linie Singapore Airlines wyjaśniły, że pasażerowie z alergią na orzechy mogą zamówić specjalny posiłek podczas rezerwacji lotu, jednak nie można im zapewnić “kabiny wolnej od orzechów”.

- Nie mamy kontroli nad pasażerami konsumującymi ich własne przekąski lub posiłki na pokładzie, które mogą zawierać orzechy lub ich pochodne - napisały linie Singapore Airlines na profilu Facebookowym.


Niektóre z większych linii lotniczych, takie jak Qantas, Air New Zealand czy British Airways nie serwują orzechów podczas swoich lotów oraz nie dodają ich do posiłków. W innych liniach lotniczych zdarza się, że przed lotem personel pokładowy w komunikatach dla pasażerów informuje o tym, że na pokładzie znajduje się pasażer lub pasażerowie z poważną alergią na orzechy i prosi, by nie spożywać ich podczas lotu.

Zdarzenie wywołało ożywioną dyskusję na mediach społecznościowych, gdzie wielu użytkowników krytykowało rodziców młodego pasażera, zarzucając im samolubność i wyolbrzymianie problemu.

- Orzechy są jedną z najpopularniejszych przekąsek serwowanych na pokładzie. Jest dużo pasażerów z alergią na orzechy, ale nie robią z tego tak wielkiego szumu. Poczucie tych osób, że coś im się należy jest tak silne, że sugerują liniom lotniczym by nie serwowały orzechów tylko ze względu na jednego pasażera. Kiedy ich syn dorośnie, będzie musiał się nauczyć, że świat nie kręci się wyłącznie wokół niego - napisała jedna z użytkowniczek Facebooka.

Pojawiły się też głosy broniące pasażerów z alergiami i krytykujące brak zrozumienia problemów tych osób.


- Ponieważ to zdarzyło się w zamkniętej przestrzeni, chłopiec nie mógł uciec od problemu. Jego rodzice zabrali leki, więc przygotowali się do lotu i zachowali się odpowiedzialnie. Niektóre osoby po prostu nie są w stanie tego zrozumieć - napisała jedna z użytkowniczek.

- Moje dziecko ma zagrażającą życiu alergię na jedzenie. Cieszę się, że ten mały chłopiec przeżył lot i jestem bardzo zawiedziona widząc te komentarze. Jesteśmy odpowiedzialnymi rodzicami, ale żadna ilość leków nie jest w stanie zapobiec alergii w zamkniętym pomieszczeniu pełnego pyłu z orzeszków ziemnych, unoszącego się w powietrzu podczas lotu. Dla was może to byś mała niedogodność, ale mam nadzieję, że ludzie rozważą swoje decyzje tak, aby dzieci były bezpieczne - napisała Liz Ong, matka dziecka zmagającego się z alergią.

Orzeszki ziemne są jednym z najsilniejszych alergenów, ale równocześnie są bardzo popularne jako przekąski w samolotach - m.in. dlatego, że na dużej wysokości nie tracą smaku w przeciwieństwie do wielu słodkich przekąsek.

fot. Piotr Bożyk, Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama