×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Warszawa wciąż wśród najszybciej rosnących lotnisk w Europie


Jak wynika z danych branżowej organizacji ACI Europe, w maju warszawskie Lotnisko Chopina było szóstym w Europie pod względem dynamiki wzrostu ruchu pasażerskiego, uwzględniając jedynie porty odprawiające ponad 5 mln osób rocznie.


Według danych ACI Europe, organizacji zrzeszającej niemal 500 lotnisk odpowiadających za ponad 90 proc. ruchu w Europie, w maju liczba pasażerów na kontynencie wzrosła o 8,2 proc. Nieco szybciej (o 9,9 proc.) rozwijały się lotniska pozaunijne, głównie dzięki rekordowej dynamice na Ukrainie (30,8 proc. wzrostu), Islandii (22,8 proc.) i w Rosji (21,2 proc.). Duże tempo rozwoju miały też mniejsze kraje: Gruzja (42,8 proc.), Czarnogóra (26 proc.), Mołdawia (21,4 proc.) i Albania (19,1 proc.).


Ruch w obrębie Unii Europejskiej rósł nieco wolniej - o 7,7 proc. Wśród tych 28 państw wyróżniały się Polska (20,1 proc. wzrostu) oraz Rumunia i Bułgaria (po 24,7 proc.). O 17 proc. wzrosła liczba pasażerów w Portugalii, o 25,5 proc. w Słowenii, a o 21 proc. w Czechach.

Ogółem 82 proc. europejskich lotnisk odnotowało w maju wzrost liczby pasażerów. 

Jak wynika z danych ACI Europe, w grupie lotnisk odprawiających ponad 25 mln pasażerów rocznie odnotowano przeciętny wzrost o 5,1 proc., przy czym liderzy tego segmentu znacznie przekroczyli ten poziom. Ruch w Moskwie-Domodiedowo wzrósł o 19,1 proc., w Moskwie-Szeremetiewo - o 17,2 proc., a w Manchesterze - o 12,1 proc.

Najszybciej rosnącą grupą lotnisk były port odprawiające od 10 do 25 mln pasażerów rocznie. Średnia wyniosła w tej kategorii aż 11,8 proc., a liderami były lotniska w Antalyi (36,5 proc.), Sankt Petersburgu (26 proc.) i Warszawie (22,1 proc.). Nieco za stolicą Polski uplasowała się Praga z wynikiem 21,1 proc. wzrostu.

W kategorii portów obsługujących od 5 do 10 mln pasażerów rocznie przeciętny wzrost wyniósł 8,8 proc. Najwyższą dynamikę odnotowały lotniska w Kijowie-Boryspolu (28,8 proc.), Neapolu (26,6 proc.) i Keflaviku (22,8 proc.), które tym samym w ogólnym rankingu wyprzedziły także Lotnisko Chopina.

W grupie lotnisk odprawiających mniej niż 5 mln pasażerów rocznie przeciętny wzrost wyniósł 10,8 proc. 

grafika ACI Europegość_70cbf - Profil
gość_70cbf
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie