Kobieta dyrektorem naczelnym Iran Air

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
19 lipca 2017 10:27
Farzaneh Shrafbafi została pierwszą kobietą-dyrektorem naczelnym linii lotniczej islamskiego państwa. W przeciągu miesiąca ma podpisać stosowne dokumenty i objąć pełne stery w Iran Air.
Reklama

Informację o zmianie na stanowisku prezesa potwierdził serwisowi ATW odchodzący szef przewoźnika - Farhad Parvaresh. Jak oznajmił, będzie on teraz stałym reprezentantem Islamskiej Republiki Iranu w ICAO w Montrealu.

Przyjęcie kobiety na tak znaczące stanowisko to w Iranie znaczące złamanie obyczajów. W tym islamskim kraju kobiety mają tradycyjnie mocno utrudnioną drogę kariery zawodowej na wysokich stanowiskach, choć równocześnie stanowią zdecydowanie lepiej wykształconą część społeczeństwa, a ich prawa są znacznie bardziej przestrzegane niż w większości państw arabskich.

Jak przyznają komentatorzy, także i w Iranie następuje powolne rozluźnienie tradycyjnego w tym rejonie świata podejścia do roli kobiet w społeczeństwie. Nie lada znaczenie ma w tym niedawna reelekcja Hassana Rouhaniego na prezydenta Republiki. Uważany jest on za względnego postępowca.

Sama Farzaneh Sharfabafi jest doktorem inżynierii lotniczej i już wcześniej związana była z narodowym przewoźnikiem Iranu.

W lotnictwie liczba kobiet na stanowiskach prezesek jest bardzo nieduża. Wśród największych linii kobiety-szefowe mają jedynie easyJet i AirAsia, choć w pierwszej z tych linii Carolyn McCall będzie prezeską tylko do końca tego roku.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama