Wizz Air: Duży bagaż podręczny za darmo

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
19 lipca 2017 09:51
18 komentarzy
Od 29 października 2017 r. za darmo na pokład samolotów Wizz Aira będzie można wnieść większy bagaż podręczny. Będzie on jednak nieco mniejszy od obecnego "dużego", a do tego ograniczony do 10 kg. Ograniczona zostanie też waga bagażu rejestrowanego.
Reklama

Od początku sezonu zimowego za darmo na pokład samolotów Wizz Aira będzie można za darmo wnieść walizkę o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 23 cm i wadze do 10 kg. To znacznie więcej, niż wynoszą maksymalne wymiary darmowego, tzw. małego bagażu podręcznego, który może mieć maksymalnie 42 x 32 x 25 cm, choć nie jest ograniczony wagowo.

Jednak nowy darmowy bagaż jest mniejszy o niemal 20 proc. od tego, który teraz pasażerowie mogą wziąć na pokład po wykupienie przewozu tzw. dużego bagażu - ten może mierzyć 56 x 45 x 25 cm i również nie jest ograniczony wagowo.

- Nowe rozmiary bagażu podręcznego są zgodne z praktykami branży i z wytycznymi Międzynarodowego Zrzeszenia Transportu Lotniczego (IATA). Zasady są łatwiejsze do zrozumienia dla klientów, a poprzez ich uproszczenie ograniczamy stres podróżnych związany z lotem - powiedział w rozmowie z Pasazer.com Johan Eidhagen, członek zarządu Wizz Aira ds. marketingu. - Chcieliśmy poprawić jakość naszych usług i równocześnie ułatwić pasażerom porównywanie cen. Wierzymy w nasz produkt i jego atrakcyjność na konkurencyjnych rynkach, takich jak Polska.

W praktyce nowy darmowy bagaż podręczny Wizz Aira jest nawet nieznacznie (o 3 cm na najkrótszym z boków) większy niż ten, na którego przewóz za darmo zezwala Ryanair. Przekracza też minimalne zalecenia IATA dotyczące wymiarów bagażu podręcznego.
Każdy pasażer będzie mógł zabrać za darmo walizkę o nowych wymiarach, niezależnie od rodzaju biletu. Osoby, które już wykupiły duży bagaż podręczny na loty po 29 października 2017 r., otrzymają zwrot 120 proc. kosztów tej usługi - zapewnia Wizz Air.

- Nieustannie prowadzimy badania satysfakcji naszych klientów i faktycznie, proces boardingu oraz polityka bagażowa związana z dwoma typami bagażu podręcznego były czymś, na co pasażerowie narzekali - przyznał Eidhagen.

Niektórzy pasażerowie muszą się liczyć z tym, że ich darmowy bagaż podręczny nie zmieści się w kabinie samolotu i zostanie przez obsługę załadowany pod pokład, do luku bagażowego. Ta usługa nadal będzie darmowa, podobną politykę bagażową mają od dawna już m.in. Ryanair i easyJet, a także LOT w bombardierach Q400 (choć ten ostatni wypakowuje te bagaże przy samolocie, a nie na taśmę bagażową). Gwarancję zabrania bagażu podręcznego na pokład będą mieli pasażerowie z biletami w taryfach Wizz Go, Wizz Plus i Wizz Privilege Pass, czyli tymi, które obejmują w cenie przewóz bagażu rejestrowanego.

Osoby, które będą podróżowały z tylko jedną sztuką bagażu mieszczącą się pod poprzedzającym fotelem (czyli w rozmiarze dotychczasowego małego bagażu podręcznego) zawsze będą mogły go wziąć na pokład.

Równocześnie Wizz Air wprowadza jednak usługę Wizz Priority. Pasażerowie, którzy ją wykupią, zapewnią sobie przewóz bagażu podręcznego w kabinie. Do tego otrzymają priorytetowy boarding oraz możliwość zabrania na pokład drugiej, mniejszej sztuki bagażu podręcznego o rozmiarach do 40 x 30 x 18 cm. Może to być np. siatka z zakupami lotniskowymi, damska torebka czy torba na laptopa. Osoby bez tej usługi i biletem w taryfie Wizz Basic będą mogły wnieść na pokład tylko jeden bagaż.

Cena usługi Wizz Priority będzie wynosiła od 5 do 15 euro w zależności od popytu na daną trasę.

Wizz Air zmniejsza także limit wagowy dla bagażu rejestrowanego. Podstawowa cena będzie obejmowała przewóz walizki o wadze do 20 kg. Obecnie są to 23 kg.

- 20 kg limitu to standard w branży. Nasz limit 23 kg był jednym z najbardziej hojnych w sektorze. Zauważyliśmy jednak, że większość pasażerów i tak przewozi do 20 kg. Nie zmienimy cen przewozu bagażu rejestrowanego - dodał Eidhagen.

fot. Wizz Air

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_dedb3 2018-08-30 21:44   
gość_dedb3 - Profil gość_dedb3
Witam. Jesli wykupie bagaz rejestrowany 20kg to czy dodatkowo przysługuje mi bagaz podręczny ??
domos 2017-07-21 10:51   
domos - Profil domos
gosc_a6d06: tak powiedział nam członek zarządu Wizz Aira
gość_a6d06 2017-07-21 09:47   
gość_a6d06 - Profil gość_a6d06
"Osoby, które będą podróżowały z tylko jedną sztuką bagażu mieszczącą się pod poprzedzającym fotelem (czyli w rozmiarze dotychczasowego małego bagażu podręcznego) zawsze będą mogły go wziąć na pokład."

Jeśli tak faktycznie jest to dobrze, tylko czy ktoś zna podstawę? Nie mogę tego znaleźć nigdzie na stronie W6...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama