Europosłowie za zaostrzeniem wymogów środowiskowych dla lotów

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
18 lipca 2017 13:10
Posłowie europarlamentarnej komisji środowiska wprowadzili poprawki do propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej przedłużenia zwolnienia z unijnego Schematu Handlu Emisjami (ETS) dla lotów pozawspólnotowych. Są za skrócenie czasu zwolnienia.
Reklama

Europosłowie zagłosowali za tym, aby zwolnienie obowiązywało jedynie do 2020 r. To znaczne zaostrzenie propozycji Komisji Europejskiej, która zakładała, że zwolnienie ma być bezterminowe. To związane z tym, że od 2021 r. w życie wchodzi przyjęty pod auspicjami Międzynarodowego Zrzeszenia Transportu Lotniczego (IATA) system CORSIA. Będzie on regulował maksymalne poziomy emisji oraz handel zezwoleniami na nie na poziomie globalnym.

CORSIA w latach 2021-2026 będzie dobrowolna, ale już teraz większość rozwiniętych państw zadeklarowała uczestnictwo w tej fazie.

Urzędnicy w Komisji Europejskiej uznali, że w związku z tym loty z i do Unii mogą być bezterminowo zwolnione z obowiązku wykupywania zezwoleń na emisję w ramach unijnego systemu ETS. Dzięki temu nie będą one podwójnie regulowane środowiskowo. Zgodnie z propozycją Komisji ETS ma nadal w niezmienionym kształcie obejmować loty wewnątrzunijne.

Europosłowie nie zgodzili się jednak na bezterminowe zwolnienie lotów do i z Unii z ETS. Chcą, by od 2021 r. - niezależnie od wejścia w życie CORSIA - przewoźnicy musieli wykupywać na nie odpowiednie zezwolenia na emisję. Równocześnie europosłowie domagają się, aby przydział darmowych emisji dla linii lotniczych od 2021 r. zmalał z obecnych 85 proc. poziomu maksymalnego do 50 proc. Kolejną zmianą jest wpisanie do przepisów wymogu, aby środki zebrane z aukcji zezwoleń na emisję były przeznaczane wyłącznie na cele środowiskowe.

Propozycja europosłów spotkała się z krytyką stowarzyszeń linii lotniczych, które uważają ja za niesprawiedliwą dla przewoźników. Do tego pojawiły się obawy o ponowne zaognienie sytuacji międzynarodowej - gdy w 2012 r. Unia próbowała jednostronnie narzucić ETS liniom latającym spoza Europy do krajów Unii, niemal doszło do wojny handlowej.

Poprawki z komisji środowiska będą głosowane na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego we wrześniu. Następnie konieczne będzie uzgodnienie wspólnej wersji prawa między przedstawicielami rządów, którzy już zaakceptowali pierwotną propozycję Komisji, i europosłami.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama