×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Dalekie trasy napędzają wzrosty w Paryżu


W I półroczu tego roku ruch pasażerski na dwóch głównych paryskich lotniskach wzrósł o 5 proc. w porównaniu z analogicznych okresem sprzed roku i wyniósł łącznie 48,5 mln pasażerów.


Wzrosty zanotowane zostały na obu lotniskach zarządzanych przez Groupe ADP pod marką Paris Aéroport: na lotnisku Paris Charles de Gaulle ruch wzrósł o 5,2 proc. i wyniósł łącznie 23,9 mln pasażerów, podczas gdy na lotnisku Paris Orly ruch wzrósł o 4,8 proc. i wyniósł 15,5 mln pasażerów. 

Łączne wzrosty odnotowane na paryskich lotniskach w I półroczu tego roku w porównaniu z I połową ubiegłego roku w dużej mierze napędzał 5,9-proc. wzrost połączeń dalekodystansowych. Wśród tych połączeń największe wzrosty odnotowane zostały na trasach na Bliski Wschód (7,6 proc.), do Afryki (7 proc.), Ameryki Północnej (6,7 proc.) oraz Regionu Azji-Pacyfiku (6,5 proc.) Od początku roku do końca czerwca ruch na trasach europejskich wzrósł o 5,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu.

W czerwcu 2017 r. oba lotniska obsłużyły 8,9 mln pasażerów, o 5,3 proc. więcej niż w czerwcu ubiegłego roku. Paryż CDG obsłużył 6,1 mln pasażerów (o 6,7 proc. więcej niż przed rokiem), podczas gdy Paryż Orly 2,8 mln pasażerów (o 2,2 proc. więcej niż rok temu).

W czerwcu tego roku, w porównaniu z okresem sprzed roku, ruch pasażerski, z wyłączeniem tras europejskich, wzrósł o 7,6 proc. Wzrosty zostały odnotowane na wszystkich kierunkach: na trasach północnoamerykańskich (o 10,4 proc.), bliskowschodnich (o 8,4 proc.), azjatyckich (7,9 proc.), południowoamerykańskich (4,2 proc.), jak również na trasach do francuskich terytoriów zamorskich (o 4,1 proc.)

Czerwcowy ruch pasażerski na trasach europejskich (z wyłączeniem tras krajowych we Francji) wzrósł o 3,9 proc., podczas gdy ruch na trasach krajowych wzrósł o 4,2 proc.


Należące do grupy Aeroports de Paris lotnisko w Santiago de Chile odnotowało w czerwcu wzrost o 7,8 proc. do 1,51 mln pasażerów, a w całym I półroczu - o 9,9 proc. do 10,21 mln. 

Z kolei grupa TAV Airports, w której ADP ma 38 proc. akcji, odnotowała wzrost w czerwcu o 9,1 proc. do 9,58 mln pasażerów, a w I półroczu - o 2,4 proc. do 50,72 mln. Największym lotniskiem tej grupy jest Stambuł-Ataturk, gdzie w czerwcu ruch wzrósł o 5,2 proc. do 5,13 mln, ale w całym półroczu spadł o 1,8 proc. do 28,69 mln.

fot. Piotr Bożyk, Dominik Sipińskigość_3d85a - Profil
gość_3d85a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie