Rekordowy ruch w Finlandii w I półroczu

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
17 lipca 2017 12:20
Niemal 11 mln pasażerów zostało obsłużonych na fińskich lotniskach zarządzanych przez Finavię w I połowie tego roku. Oznacza to 7,9-proc. wzrost w porównaniu z I półroczem 2016 r.
Reklama

- Pomiędzy styczniem i końcem czerwca liczba pasażerów międzynarodowych na naszych lotniskach wzrosła o ponad 10 proc., a liczba pasażerów krajowych o około 2 proc. Wzrost uległ przyspieszeniu w drugom kwartale w porównaniu z pierwszym kwartałem. Rozwój widoczny jest głównie w liczbie pasażerów z Azji oraz innych pasażerów międzynarodowych podróżujących przez nasze lotnisko - powiedział Kari Savolainen, prezes Finavii.

W drugim kwartale tego roku liczba pasażerów wyniosła około 4,4 mln, co stanowi 12,6 proc. wzrostu w porównaniu z analogicznym okresem w 2016 r. Spośród tych pasażerów, około 3,2 mln zdecydowało się na pobyt w Finlandii (o 10,3 proc. więcej niż w II kwartale 2016 r.), a około 1,3 mln pasażerów kontynuowało podróż w innych kierunkach (19 proc. więcej niż w II kwartale 2016 r.)


W porcie lotniczym w Helsinkach, największym spośród 21 lotnisk operowanych przez Finavię, w pierwszym kwartale 2017 r. obsłużono ponad 9 mln pasażerów, co stanowi 8,6-proc. wzrost w perspektywie rok do roku i jest najwyższym wynikiem w historii lotniska w Helsinkach. Wzrosty portu lotniczego napędzała rekordowa, o 12,8 proc. wyższa niż przed rokiem, liczba pasażerów z Azji. W porównaniu do I półrocza 2016 r., w I połowie tego roku o 23,3 proc. wzrosła liczba pasażerów przesiadających się w Helsinkach.

- Na lotnisku w Helsinkach ciężko pracowaliśmy by osiągnąć ten wzrost liczby pasażerów, zarówno koncentrując się na obsłudze naszych klientów, przewoźników lotniczych, jak też poprawiając poziom usług, które oferujemy. Jesteśmy w trakcie przeprowadzania programu rozwoju, wartego 900 mln euro, który pozwoli nam obsłużyć 20 mln pasażerów lotniczych, czyli poziomu który planujemy osiągnąć w 2020 r. W ubiegły poniedziałek oddaliśmy do użytku nowy pirs południowy, który będzie obsługiwał loty dalekodystansowe, w szczególności pasażerów transferowych. Naszym celem jest utrzymać wysoko konkurencyjną pozycję na rynku międzynarodowego ruchu lotniczego - wyjaśnia Savolainen.


W drugim kwartale tego roku liczba pasażerów w Helsinkach wzrosła o 10,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu.

W pierwszym półroczu największą liczbę pasażerów obsłużonych w Finlandii stanowili pasażerowie z Europy. Dzięki 12,7 proc. wzrostowi w porównaniu z pierwszym półroczem rok temu, po raz pierwszy w historii liczba pasażerów z Azji, obsłużonych w pierwszej połowie roku przekroczyła milion osób. Łącznie na trasach do Azji ruch pasażerski wzrósł o 19,5 proc.


fot. Tomasz Śniedziewski, Finavia
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama