American Airlines kończą code-share z Qatarem i Etihad

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
17 lipca 2017 07:40
Linie American Airlines poinformowały pod koniec czerwca przewoźników z Kataru i Abu Zabi o zerwaniu umowy code-share od 28 marca 2018 r. To efekt sporu między liniami ze Stanów i rejonu Zatoki Perskiej o dopłaty państwowe.
Reklama

Decyzja American Airlines wejdzie w życie dopiero od początku sezonu letniego 2018 r., więc pasażerowie nie od razu odczują zmianę.

- Biorąc pod uwagę nasze zdecydowane stanowisko przeciwko trzem wielkim liniom z rejonu Zatoki Perskiej, doszliśmy do wniosku, że kontynuowanie współpracy code-share nie ma dla nas sensu - poinformowały linie American Airlines w oświadczeniu.

Zmiany nie dotkną porozumień interline i cargo, ustaleń dotyczących wzajemnego przyznawania mil w programach lojalnościowych oraz dostępu do poczekalni biznesowych. To szczególnie ważne w odniesieniu do współpracy z Qatar Airways - obydwie linie są bowiem członkami sojuszu oneworld. Co więcej, Qatar próbuje obecnie skupić do 10 proc. akcji American Airlines mimo sprzeciwu zarządu amerykańskiego przewoźnika.

Trzy największe amerykańskie linie - American, Delta i United - od dawna oskarżają Emirates, Etihad i Qatar Airways o otrzymywanie nielegalnych, zaburzających uczciwą konkurencję subsydiów państwowych. Arabskie linie zdecydowanie zaprzeczają tym oskarżeniom i równocześnie zarzucają amerykańskim konkurentom, że sami otrzymali wsparcie w ramach procedury ochrony przed bankructwem.

Umowa code-share między Qatar Airways a American Airlines obejmuje obecnie loty z Dohy na sześciu trasach do Ameryki Północnej, ośmiu w Europie Zachodniej, trzech w Afryce i dwóch w Azji. Wszystkie te loty są obsługiwane przez samoloty Qatar Airways. Współpraca z Etihad Airways obejmuje natomiast loty z Abu Zabi do sześciu miast w Stanach, sześciu w Europie oraz pięciu w Azji.

W maju współpracę m.in. z Qatar Airways, Emirates i Royal Jordanian zakończyły linie United.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama