Dreamlinery LOT-u sfinansowane z gwarancjami brytyjskiego rządu

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
14 lipca 2017 08:00
5 komentarzy
Brytyjska państwowa instytucja finansowa UK Export Finance sfinansowała leasing siódmego i ósmego boeinga 787-8 Dreamliner we flocie LOT-u. Jak tłumaczy prezes LOT-u, to dowód na wiarę w strategię rozwoju przewoźnika.
Reklama

- Udało nam się zorganizować tę transakcję z UK Export Finance w ramach leasingu finansowego z gwarancjami brytyjskiego Skarbu Państwa. Ma to związek z tym, że na tych samolotach zamontowane są silniki Rolls-Royce'a, czyli jest bardzo duży wkład technologii brytyjskiej. A Wielkiej Brytanii bardzo zależy na tym, aby rozwijać swoją gospodarkę i żeby ten bardzo istotny gracz na rynku technologii lotniczych mógł się rozwijać - powiedział Rafał Milczarski, prezes LOT-u, w rozmowie z dziennikarzami w Newcastle w stanie Waszyngton.

Wszystkie osiem boeingów 787-8 Dreamliner we flocie LOT-u jest napędzanych silnikami Rolls-Royce Trent 1000. Milczarski podkreślił, że także trzy Dreamlinery w wariancie -9, które linia otrzyma w 2018 r., będą miały silniki tego brytyjskiego producenta.


Według prezesa LOT-u warunki finansowania maszyn przez UK Export Finance są najkorzystniejsze w historii linii.

- To naprawdę wielki sukces całego LOT-u, zarządu i pracowników. To też papierek lakmusowy tego, że jesteśmy dla klientów i instytucji partnerem ciekawym, wiarygodnym i takim, z którym opłaca się współpracować, bo oferuje długoterminowe szanse - podkreślił Milczarski.

Zakup pierwszych pięciu Dreamlinerów, które trafiły do LOT-u w latach 2012 i 2013, finansował amerykański ExIm Bank. To instytucja udzielająca wsparcia na zakup amerykańskich produktów z gwarancjami rządowymi, działająca podobnie do UK Export Finance. Jednak obecnie ExIm Bank w praktyce nie działa z uwagi na spory polityczne co do sensu i zasad dalszego funkcjonowania tej instytucji.

fot. LOT
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_cae22 2017-07-28 22:32   
gość_cae22 - Profil gość_cae22
A ja nie rozumiem tego uwielbienia niektórych dla Airbusów, po co małemu przewoźnikowi różnorodna flota? FR ma tylko Boeingi i jakos nie zauważyłem zeby ktoś im zarzucał niechęć dla kogokolwiek. Jaki sens ma wprowadzanie Airbusow do floty Lotu? I z czym niby 21 lat w Locie ma byc czymś innym niż 21 lat w Lufthansie, poza wnętrzem? Ale nie wnętrze lata.
gość_94d34 2017-07-28 21:29   
gość_94d34 - Profil gość_94d34
Nierozumiała jest do dzis ta niechęć do Airbusów polskiego przewoźnika i przywiązanie do Boeinga. Powinnismy miec chocby kilka samolotów czterosilnikowych oprócz młodego produktu czyli Dreamlinera, a w segmencie wąskokadłubowych pozostałe Boeingi 737 400, których odswieżenie wnętrza było nieco marnowaniem pieniędzy powinny byc niebawem wycofane... 21 lat samolotu LOT to jednak nie to samo co taki wiek w Lufthansie chocby.
gość_8f3c4 2017-07-16 20:45   
gość_8f3c4 - Profil gość_8f3c4
Nie sądzę by gwarancje i finansowanie przez Brytyjczyków było standardem dla wszystkich linii lotniczych i zawsze.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama