Kanadyjski samolot niemal wylądował na innych maszynach

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
13 lipca 2017 09:00
W ubiegły piątek (07.07) doszło w San Francisco do niebezpiecznego incydentu z udziałem airbusa A320 należącego do Air Canada. Nieomal wylądował on na zatłoczonej drodze kołowania.
Reklama

Lot AC 759 z Toronto ze 140 osobami na pokładzie miał wylądować o godzinie 23:20 czasu lokalnego. Kontrolerzy ruchu lotniczego polecili pilotom kanadyjskiego przewoźnika zniżanie w kierunku pasa oznaczonego jako 28R. Nieoczekiwanie jednak, maszyna została przez pilotów skierowana prosto na równolegle przebiegającą drogę kołowania, na której znajdowały się w tym samym momencie cztery, kołujące samoloty.

Kontrolerzy ruchu nakazali pilotom natychmiastowe przerwanie lądowania i odejście na drugi krąg. Według wstępnych informacji uzyskanych przez Radę Bezpieczeństwa Transportu w Kanadzie, samolot przeleciał 30 stóp (ok. 8 metrów) ponad pozostałymi maszynami. Drugie podejście do lądowania zostało zakończone sukcesem i pasażerowie bezpiecznie opuścili pokład samolotu.


Zdarzenie bada Federalna Administracja Lotnictwa (FAA).

- Zdajemy sobie sprawę z wagi tego incydentu, dlatego pozostajemy w bliskim kontakcie z FAA. Ponieważ śledztwo trwa nadal, nie będziemy udzielać żadnych dodatkowych informacji - poinformował Doug Yakel, rzecznik lotniska.

Warto podkreślić, że według badań Boeinga 47 proc. ofiar śmiertelnych w lotnictwie poniosło śmierć w wyniku wypadku, który miał miejsce podczas podchodzenia do lądowania bądź też samego lądowania. Najnowsze samoloty posiadają specjalne systemy ostrzegające pilotów o pozycji samolotu względem pasa startowego lub drogi kołowania.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama