×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Kanadyjski samolot niemal wylądował na innych maszynach


W ubiegły piątek (07.07) doszło w San Francisco do niebezpiecznego incydentu z udziałem airbusa A320 należącego do Air Canada. Nieomal wylądował on na zatłoczonej drodze kołowania.Lot AC 759 z Toronto ze 140 osobami na pokładzie miał wylądować o godzinie 23:20 czasu lokalnego. Kontrolerzy ruchu lotniczego polecili pilotom kanadyjskiego przewoźnika zniżanie w kierunku pasa oznaczonego jako 28R. Nieoczekiwanie jednak, maszyna została przez pilotów skierowana prosto na równolegle przebiegającą drogę kołowania, na której znajdowały się w tym samym momencie cztery, kołujące samoloty.

Kontrolerzy ruchu nakazali pilotom natychmiastowe przerwanie lądowania i odejście na drugi krąg. Według wstępnych informacji uzyskanych przez Radę Bezpieczeństwa Transportu w Kanadzie, samolot przeleciał 30 stóp (ok. 8 metrów) ponad pozostałymi maszynami. Drugie podejście do lądowania zostało zakończone sukcesem i pasażerowie bezpiecznie opuścili pokład samolotu.


Zdarzenie bada Federalna Administracja Lotnictwa (FAA).

- Zdajemy sobie sprawę z wagi tego incydentu, dlatego pozostajemy w bliskim kontakcie z FAA. Ponieważ śledztwo trwa nadal, nie będziemy udzielać żadnych dodatkowych informacji - poinformował Doug Yakel, rzecznik lotniska.

Warto podkreślić, że według badań Boeinga 47 proc. ofiar śmiertelnych w lotnictwie poniosło śmierć w wyniku wypadku, który miał miejsce podczas podchodzenia do lądowania bądź też samego lądowania. Najnowsze samoloty posiadają specjalne systemy ostrzegające pilotów o pozycji samolotu względem pasa startowego lub drogi kołowania.

fot. Dominik Sipinskigość_1562b - Profil
gość_1562b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie