×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Najrzadszy paszport świata


Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana z Jerozolimy, Rodos i z Malty, czyli po prostu Zakon Maltański, ma prawo wydawania własnych paszportów. To najrzadsze dokumenty identyfikacyjne na świecie.Suwerenność Zakonu Maltańskiego została zagwarantowana decyzją papieża Paschalisa I w 1113 r. Obecnie Zakon liczy 13,5 tys. rycerzy, dam oraz kapelanów a także 80 tys. stałych wolontariuszy i 25 tys. etatowych pracowników. Pomimo, że w skali świata to niewiele osób, tylko niewielki procent spośród nich ma prawo do posiadania paszportu Zakonu Maltańskiego. 

Jak tłumaczą władze Zakonu, posiadanie paszportu ograniczone jest do "członków Suwerennej Rady (rządu), szefów i członków misji dyplomatycznych, a także ich kapelanów i niepełnoletnich dzieci, i - z rzadkimi wyjątkami - starszych stopniem osób odpowiedzialnych za specjalne misje Zakonu Maltańskiego". Obecnie na całym świecie tym dokumentem podróżnym posługuje się 500 osób, co powoduje, że jest to najrzadszy paszport świata.

Paszporty mają czteroletni termin ważności i są ściśle powiązane z długością zadania przydzielonego przez Zakon. Zakon Maltański utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze 106 krajami na świecie, co oznacza, że wszystkie te kraje uznają paszport Zakonu Maltańskiego jako obowiązujący dokument umożliwiający identyfikację posiadacza. Paszporty Zakonu zawierają dane biometryczne i sporządzone są zgodnie ze standardami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).


Obecnie Zakon Maltański prowadzi działalność w 120 krajach, gdzie niesie pomoc medyczną, socjalną i humanitarną osobom potrzebującym. Zakon Maltański jest szczególnie zaangażowany w pomoc osobom na terenach dotkniętych konfliktami zbrojnymi i klęskami żywiołowymi. Zakon posiada status stałego obserwatora przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. gość_1562b - Profil
gość_1562b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie