Najrzadszy paszport świata

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
10 lipca 2017 15:30
1 komentarz
Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana z Jerozolimy, Rodos i z Malty, czyli po prostu Zakon Maltański, ma prawo wydawania własnych paszportów. To najrzadsze dokumenty identyfikacyjne na świecie.
Reklama

Suwerenność Zakonu Maltańskiego została zagwarantowana decyzją papieża Paschalisa I w 1113 r. Obecnie Zakon liczy 13,5 tys. rycerzy, dam oraz kapelanów a także 80 tys. stałych wolontariuszy i 25 tys. etatowych pracowników. Pomimo, że w skali świata to niewiele osób, tylko niewielki procent spośród nich ma prawo do posiadania paszportu Zakonu Maltańskiego.

Jak tłumaczą władze Zakonu, posiadanie paszportu ograniczone jest do "członków Suwerennej Rady (rządu), szefów i członków misji dyplomatycznych, a także ich kapelanów i niepełnoletnich dzieci, i - z rzadkimi wyjątkami - starszych stopniem osób odpowiedzialnych za specjalne misje Zakonu Maltańskiego". Obecnie na całym świecie tym dokumentem podróżnym posługuje się 500 osób, co powoduje, że jest to najrzadszy paszport świata.

Paszporty mają czteroletni termin ważności i są ściśle powiązane z długością zadania przydzielonego przez Zakon. Zakon Maltański utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze 106 krajami na świecie, co oznacza, że wszystkie te kraje uznają paszport Zakonu Maltańskiego jako obowiązujący dokument umożliwiający identyfikację posiadacza. Paszporty Zakonu zawierają dane biometryczne i sporządzone są zgodnie ze standardami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).


Obecnie Zakon Maltański prowadzi działalność w 120 krajach, gdzie niesie pomoc medyczną, socjalną i humanitarną osobom potrzebującym. Zakon Maltański jest szczególnie zaangażowany w pomoc osobom na terenach dotkniętych konfliktami zbrojnymi i klęskami żywiołowymi. Zakon posiada status stałego obserwatora przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_d1f13 2020-06-03 10:39   
gość_d1f13 - Profil gość_d1f13
No to już wiemy jaką misję wykonuje w Polsce brat szumowski
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama