×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


5 zdjęć z... Bari


Portowe Bari w południowych Włoszech to przepiękne miasto o długiej historii. Widoki, świetna kuchnia, ciepły klimat i palmy na ulicach gwarantują relaks w prawdziwym włoskim stylu.
Bari posiada piękną i długa historie, a pierwsze informacje o tym ważnym porcie morskim pojawiają się już w 180 roku p.n.e. Miasto to jest znane jest z historii o "Małym Pearl Harbor" - podczas II wojny światowej doszło do niemieckiego nalotu na alianckie okręty stacjonujące w porcie. W ciągu 20 minut bombardowania zatonęło 28 statków i zginęło około 2 tysiące ludzi.

Z Polski dolecimy tutaj bezpośrednio z Warszawy i Katowic liniami Wizz Air. Port lotniczy w Bari nosi imię Karola Wojtyły. 

1. Port, falochron i świeże owoce morza


Port w Bari to świetne miejsce na zakup świeżych owoców morza. Najlepiej przyjść tutaj około południa kiedy to z "garaży" zlokalizowanych na początku portu, rybacy sprzedają ryby, krewetki, małże czy ośmiornice. Wszystko jest świeże i w połączeniu z lokalnymi przyprawami, oliwami i świeżymi pomidorami, które na południu smakują zupełnie inaczej, pozwoli nam stworzyć prawdziwą bombę kulinarną. 

W porcie znajduje się także długi falochron, na który można wejść. Polecamy napawać się pięknymi widokami miasta w akompaniamencie lokalnego wina, szumiącego morza i prażącego w twarz słońca.

2. Bazylika św. Mikołaja


Za główny zabytek i symbol miasta uznaje się romańską bazylikę mniejszą św. Mikołaja. Jest to także jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej we Włoszech. W katedrze pochowana została polska królowa Bona Sforza d’Aragona. Bazylika jest celem pielgrzymek zarówno dla katolickich, jak i prawosławnych wiernych.

3. Makarony własnej roboty


Koniecznie będąc w Bari trzeba przejść się uliczkami starego miasta, gdzie znajdziemy stragany z ręcznie robionymi makaronami. Za nimi w mieszkaniach można zaobserwować kobiety, które na bieżąco, ręcznie robią makaron.

Jest to świetny pomysł na prezent. Smaku nie da się w ogóle porównać do makaronów które na co dzień możemy kupić w sklepie.

4. Piękne, małe uliczki


Przechadzając się uroczymi, małymi uliczkami starego miasta można się zgubić, jednak ma to swój urok. W ciągu dnia przywita nas tu przeważnie zapach świeżego prania, które Włosi suszą na ulicy. Wieczorem w uliczkach zagości światło okolicznych lamp.

W uliczkach starego miasta możemy także zaobserwować prawdziwe życie mieszkańców, ponieważ mieszkania są przeważnie otwarte i widok wspólnie jedzących rodzin nie jest tutaj niczym nadzwyczajnym.

5. Ośmiornica w Cantina Cienna Cienne


W Bari koniecznie trzeba spróbować grillowanej ośmiornicy w restauracji Cantina Cienna Cienne. Nawet osoby, które nie przepadają za smakami morza, powinny skusić się na kawałek.

Ten świetny smak zawdzięczamy rodzinnym tradycjom tej kuchni, a także bliskiej odległości restauracji od portu. Podawane produkty są świeże, z porannego połowu. Sezonowo trafimy także tutaj na kraba czy homara. Do tej pozycji obowiązkowo polecamy domowe wino. Koszt tego dania to zaledwie 10 euro.

fot. Jakub Bujnikgość_27aae - Profil
gość_27aae
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie