Wrocław: Wzrost ruchu o 17,2 proc. w czerwcu

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
06 lipca 2017 14:40
7 komentarzy
W czerwcu z wrocławskiego lotniska skorzystało niemal 280 tys. pasażerów. To o 17,2 proc., czyli o 41 tys., więcej niż rok temu. Czerwiec był najlepszym miesiącem w tym roku. 
Reklama

Statystyki Wrocław (WRO)
Ruch w ciągu całego półrocza wzrósł o 18,3 proc. do blisko 1,3 mln osób.

Od stycznia do czerwca tego roku Port Lotniczy Wrocław odnotował wzrosty we wszystkich segmentach ruchu. Międzynarodowe połączenia niskokosztowe wybrało o 17,5 proc. więcej pasażerów, a loty do największych europejskich hubów przesiadkowych - o 7,2 proc. więcej.

- Wszystko wskazuje na to, że na koniec tego roku osiągniemy prognozowany wynik 2,8 mln obsłużonych pasażerów, a być może nawet go przekroczymy - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. - Sprzyja temu obecna siatka połączeń, w której do dyspozycji podróżnych jest rekordowa liczba, prawie 70 połączeń, wśród których jest kilka nowości m.in. Lizbona, Lwów, Reykjavik, Tel Awiw oraz Palma na Majorce.

I półrocze przyniosło duży wzrost liczby pasażerów korzystających z połączeń na południe Europy, które są realizowane głównie przez linie Ryanair i Wizz Air. Jest to widoczne zwłaszcza w wypełnieniach samolotów lecących do Włoch, Hiszpanii czy Portugalii. W przypadku Rzymu średnie wypełnienie wyniosło 92 proc., Lizbony - 93 proc., Malagi - 93 proc., Madrytu - 91 proc., a Mediolanu - 92 proc. Rekordowy rezultat osiągnęła natomiast Teneryfa, która przekroczyła wynik 94 proc.

- Kierunki południowe przyciągają zwłaszcza osoby szukające wypoczynku w nieco cieplejszych krajach niż Polska - mówi Jarosław Sztucki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Porcie Lotniczym Wrocław. - Wszystko jednak wskazuje na to, że tendencja ta utrzyma się nie tylko przez całe lato. W zimowej siatce lotów pojawią się nowe połączenie na południe Europy.

Wśród tanich połączeń cały czas dużą popularnością cieszą się loty do Wielkiej Brytanii. Wypełnienia samolotów lecących do Londynu, Bristolu, East Midlands czy Glasgow wyniosły średnio 92 proc. Od jesieni będzie można polecieć również na lotnisko Leeds/Bradford oraz do Edynburga. Natomiast rekordowy wzrost popularności osiągnęły w ostatnim półroczu połączenia do Birmingham - o prawie 78 proc., na Maltę - 65 proc. i do Oslo Torp o ponad 25 proc.

Pierwszych sześć miesięcy tego roku przyniosło również zwiększenie liczby pasażerów lecących do największych europejskich hubów przesiadkowych. Było ich w sumie ponad 180,5 tys. To o ponad 12 tys. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Szczególnie duża liczba podróżnych wybierała loty do Düsseldorfu. Było ich więcej o 57,6 proc.

- W tym segmencie przewidujemy dalszy wzrost - mówi Jarosław Sztucki. - W jesiennej siatce lotów pojawią się bowiem kolejne nowe kierunki. Będzie wśród nich połączenie do Zurychu od Swiss Airlines oraz aż osiem dodatkowych połączeń tygodniowo do Frankfurtu, realizowanych przez Lufthansę.

Wzrost odnotowały także połączenie krajowe - o 28,4 proc. Wciąż nie słabnie popularność lotów do Warszawy, które są realizowane przez PLL LOT oraz Ryanair. Liczba pasażerów wybierających to drugie połączenie wzrosła o 72,5 proc. w stosunku do tego samego okresu 2016 r.

Ostatnie półrocze przyniosło także duży wzrost liczby podróżnych wybierających loty czarterowe. Było ich więcej o 72 tysiące, czyli aż o 28,9 proc.

- W tym roku wcześniej niż zwykle ruszył sezon czarterowy - mówi Jarosław Sztucki. - Poza tym, już w czerwcu dostępne były wszystkie planowane połączenia w tym segmencie. Z pewnością na wzrost zainteresowania nimi miała wpływ również większa liczba tego typu rejsów oraz duży wybór kierunków, jaki pasażerowie wrocławskiego lotniska mają w tym sezonie.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_8f21c 2017-07-09 19:42   
gość_8f21c - Profil gość_8f21c
gość_0f1c7: Ale tak jest co roku. KTW ma sporo lotów czarterowych, przy czym większość z nich w sezonie letnim. Dlatego właśnie w KTW są znacznie większe różnice w skali roku niż na innych lotniskach. Jednak WRO póki co KTW nie przegoni.
jogib 2017-07-09 14:15   
jogib - Profil jogib
Co ciekawe, ponad 20 tys. pasażerów więcej niż w Modlinie i tylko ok. 110 tys. straty po 6 miesiącach. Może być ciekawie pod koniec roku. Szczególnie, że z Wro zapowiedzianych jest 10 kolejnych połączeń na zimę 2017/18 (z Modlina 5). Moim zdaniem realne są 3 mln we Wrocławiu. Btw, wydaje mi się, że te 280 tys. to najlepszy wynik w historii Wro.
gość_11004 2017-07-07 17:38   
gość_11004 - Profil gość_11004
gość_0f1c7 Nie mów "hop"...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama