Pierwsze A380 mogą zostać rozebrane na części

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
05 lipca 2017 11:00
7 komentarzy
Najstarsze airbusy A380, latające obecnie w barwach Singapore Airlines, mogą zostać rozebrane na części, jeżeli w najbliższych miesiącach nie pojawi się operator, który chciałby odkupić maszyny.
Reklama

O tym, że Megajumbo mogą zostać rozebrane na części poinformował zarządca niemieckiego funduszu Dr. Peters, który jest właścicielem pierwszych czterech maszyn. Wartość silników i innych części zamiennych każdego airbusa A380 wynosi około 100 mln dolarów.

W tym roku kończą się umowy leasingowe pierwszych airbusów A380, latającym w barwach Singapore Airlines. Przewoźnik zapowiedział, że nie jest zainteresowany przedłużeniem umów na leasing, dlatego pomiędzy od października do czerwca 2018 r. maszyny wrócą do właściciela.

W tym samym czasie fundusz rozmawia z sześcioma potencjalnymi operatorami maszyn, zdradza Anselm Gehling, prezes Dr. Peters. Wśród potencjalnych zainteresowanych operatorów jest niskokosztowa linia lotnicza z Azji, która chciałaby użytkować maszyny w jednoklasowej, 700-miejscowej konfiguracji, jak również przewoźnicy ze Stanów Zjednoczonych. Rozmowy toczą się też grupą IAG.

- Naszym głównym celem jest znalezienie nowych leasingobiorców. Gotowi jesteśmy także sprzedać samoloty, jeżeli linie lotnicze powiedziałyby, że wolą to rozwiązanie. Na rynku jest bardzo mało części zamiennych do A380, dlatego przeznaczenie jednego lub dwóch pierwszych powracających do nas samolotów na części miałoby sens - wyjaśnia Gehling.

Jak wyjaśniają eksperci, przeznaczenie samolotu na części zamienne może być opłacalne nawet w przypadku stosunkowo nowych maszyn. Wiele części, w szczególności elementy turbin silników, jest poszukiwanych na rynku wtórnym. Zgodnie z warunkami umowy leasingowej pomiędzy właścicielami i Singapore Airlines, airbusy A380 muszą być zwrócone z silnikami, podwoziem i pomocniczą jednostką zasilającą (APU) w stanie zbliżonym do nowego.

Do tej pory nie istnieje rynek używanych airbusów A380. Niepowodzeniem zakończyły się próby sprzedaży sześciu młodszych maszyn należących do Malaysian Airlines.

Rzecznik Airbusa powiedział, że producent jest przekonany że będzie popyt na używane airbusy A380. Zdaniem Airbusa, takie samoloty będą wartościowe dla nowych operatorów o innych modelach biznesowych, jak również dla dużych przewoźników, którzy posiadają model w swoich flotach lub rozważają dołączenie airbusów A380 do swoich flot.


fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Marcin14 2017-07-07 21:54   
Marcin14 - Profil Marcin14
Odkładając żarty, myślę, że na super popularnych trasach A380 przerobione na konfigurację all Y byłyby jak złoto. To raczej specjalność azjatycka.
Marcin14 2017-07-07 21:45   
Marcin14 - Profil Marcin14
Ja leciałem tylko raz, LH. I to w klasie biznes! Fajnie było, całkiem ciekawie, tylko żarcie było niedobre... Nie wiem, czy to standard w LH, czy mi się przytrafiło. Ale samolocik całkiem w porzo.
tomeks 2017-07-07 08:44   
tomeks - Profil tomeks
Kochamy androida.... Malaysia oczywiście.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama