Co dalej z lotniskiem w Kosakowie?

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
04 lipca 2017 12:45
5 komentarzy
Gdyńscy samorządowcy mają kilka nowych pomysłów na wykorzystanie niemal ukończonego, ale niewykorzystywanego w żaden sposób od 2014 r. terminala niedoszłego lotniska Gdynia-Kosakowo. Jeden z radnych chce tam zrobić... lodowisko.
Reklama

Gdyński radny z ramienia PiS, Michał Bełbot, zaproponował ostatnio, aby zimą zalewać płytę lotniska wodą, urządzając darmową ślizgawkę dla dzieci.

- Obszerny teren wyłożony betonem i asfaltem należałoby zimą podczas mrozów zalać wodą. Dzieci, ale także dorośli, jeździliby tam na łyżwach i wśród gdynian byłoby mniejsze poczucie, że niemal sto milionów złotych zostało wyrzucone w błoto. W północnych dzielnicach miasta miejsc do uprawiania sportu i rekreacji jest jak na lekarstwo, więc uważam, że taka ślizgawka pod gołym niebem cieszyłaby się sporym powodzeniem - powiedział Bełbot, cytowany przez portal gdynia.naszemiasto.pl.

Gdyński magistrat nie zamierza jednak dyskutować na temat przyszłości lotniska, dopóki nie rozstrzygnie się trwający proces w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Gdynia zaskarżyła bowiem decyzję Komisji Europejskiej, która w 2014 r. nakazała zwrot środków publicznych otrzymanych przez gdyńskie lotnisko. Bruksela uznała dofinansowanie za niedozwoloną pomoc publiczną, argumentując, że potrzeby lotnicze Trójmiasta w pełni zaspokaja rozbudowane ostatnio lotnisko w Gdańsku.

- Gdynia rozważa różne scenariusze wykorzystania infrastruktury portu lotniczego. Należy jednak zaznaczyć, że wdrożenie jakiegokolwiek wariantu może nastąpić dopiero po zakończeniu postępowania przed Sądem Unii Europejskiej oraz w uzgodnieniu w drodze negocjacji z Komisją Europejską - wyjaśniła wiceprezydent miasta, Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Warto przypomnieć też, że corocznie na terenach lotniska odbywa się Open'er Festival.

Wybudowany w 2014 r. terminal pasażerski, położony w Kosakowie w pobliżu północnej granicy Gdyni, do dziś stoi niezagospodarowany. Od momentu wydania decyzji Komisji Europejskiej, która nakazała zwrot otrzymanych środków do budżetu gminy, trwają nieustanne dyskusje, co zrobić z bezużytecznym obecnie terminalem. Lotniskowa spółka nie potrafiła zwrócić pieniędzy i została postawiona w stan upadłości, a lotniskiem zarządza dziś syndyk.

O historii projektu budowy lotniska w Gdyni pisaliśmy w Raporcie Pasazer.com.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_11f1a 2017-07-10 11:34   
gość_11f1a - Profil gość_11f1a
Może sprzedać terminal Kielcom ? Od dawna marzy im się lotnisko, najlepiej trans-kontynentalne. Do tego mają urażoną dumę, bo przegrali lokalną rywalizację z Radomiem, który ma już lotnisko i terminal kupiony w Łodzi. Nowe lotnisko ułatwi widzom dotarcie na Festiwal Piosenki w Opolu oddział w Kielcach. ;)
gość_a6982 2017-07-09 22:33   
gość_a6982 - Profil gość_a6982
Inwestycja - pomnik glupoty.
GDN ma jeszcze wystarczajaco miejsca i sobie poradzi bez tego poronionego pomyslu.
gość_96743 2017-07-07 15:18   
gość_96743 - Profil gość_96743
moim zdaniem, predzej czy pozniej lotnisko pasazerskie tam powstanie.
Poalcy uczą sie cały czas latac, dopiero trasy krajowe rozwiną sie na dobre, a miedzynarodowe jeszcze bardziej . tak jak ktos wspomnial, za kilka lat bedzie to mialo sens. wiec poki co zabezpieczyc i przeczekac trudny czas.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama