LOT wciąż wśród najbardziej hałaśliwych na Heathrow

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
04 lipca 2017 12:00
Port lotniczy Heathrow opublikował kolejną edycję kwartalnego rankingu hałaśliwych linii. Po raz pierwszy uwzględniono także dane o emisjach i nieplanowanych nocnych operacjach. LOT znalazł się na 39. miejscu na 50 sklasyfikowanych linii.
Reklama

W pierwszej edycji rozszerzonego rankingu Fly Quiet and Clean League Table, obejmującego okres od stycznia do marca br., najlepiej wypadły linie British Airways operujące na trasach krótkodystansowych. Uzyskały one 977 punktów na tysiąc możliwych. Brytyjska linia zajęła pierwsze miejsca w trzech z sześciu kategorii rankingu (przelicznika emitowanego hałasu na fotel, liczby nocnych operacji rozkładowych oraz liczby porannych przylotów nierozkładowych), a najgorszą - dziewiątą - lokatę zajęła pod względem liczby odlotów niestandardową trasą.

Kolejne miejsca zajęły Aer Lingus oraz Etihad Airways, a tuż poza podium znalazły się Emirates i Qantas.

Linie Qantas ex aequo z Malaysia Airlines zwyciężyły pod względem kryterium certyfikacji hałasowej wykorzystywanych samolotów, Delta Air Lines - pod względem braku naruszeń procedury zniżania CDA, a TAP Portugal - pod względem utrzymywania standardowych tras odlotu.

Polskie Linie Lotnicze LOT zajęły 39. miejsce w ogólnym rankingu, uzyskując 660 punktów. Polski przewoźnik uzyskał zielone noty w sześciu kategoriach, oraz czerwoną notę w kategorii certyfikacji hałasowej, oceniającej poziom certyfikacji każdego z wykorzystywanych samolotów w oparciu o standardy hałasu ICAO. To efekt tego, że w ocenianym okresie LOT stosunkowo często latał na Heathrow starymi boeingami 737-400. Ostatnie, 50. miejsce, z 310 punktami, zajęły linie lotnicze El Al.


- Podczas gdy za lokalne zanieczyszczenia w większości odpowiada ruch drogowy, port lotniczy Heathrow także przyłącza się do działań mających na celu ograniczenie emisji pochodzących ze swoich pojazdów, budynków i samolotów. Jesteśmy bardzo podekscytowani, mogąc dodać zupełnie nowy wymiar do rankingu, tym samym uzyskując kolejne narzędzie pomagające liniom lotniczym ograniczyć ich negatywny wpływ na jakość powietrza - powiedział Matt Gorman, dyrektor ds. środowiska Heathrow Airport.

Nowa klasyfikacja Fly Quiet and Clean League Table jest rozszerzoną wersją publikowanego od 2013 r. rankingu prowadzonego w ramach programu Heathrow Fly Quiet. W porównaniu z wcześniejszą metodologią, do nowego rankingu dodano dwa kryteria oceniające poziom emisji (oceniające typ silników używanych przez samolot oraz poziom emisji tlenków azotu w przeliczeniu na miejsce). Nowy ranking bierze też pod uwagę ilość nieplanowanych operacji lotniczych pomiędzy godziną 23.30 i 4.30 rano. Sklasyfikowanych zostało 50 największych pod względem liczby operacji na Heathrow linii. Łącznie klasyfikacja jest sporządzana na podstawie siedmiu kryteriów. W każdym z nich linia może otrzymać ocenę zieloną, żółtą lub czerwoną.

Celem prowadzenia rankingu jest zachęcania przewoźników do wysyłania do Heathrow maszyn cichszego typu, emitujących mniejsze ilości zanieczyszczeń oraz do stosowania lotniskowych procedur operacyjnych obniżających hałas.

Rakingi Fly Quiet and Clean Table są częścią szerszej strategii Heathrow 2.0, która zakłada uczynienie z londyńskiego lotniska światowego lidera pod względem czystych samolotów i operacji lotniczych. Zgodnie z nowymi regulacjami, opłaty lotniskowe nakładane na linie lotnicze przez Heathrow zależne są od poziomu emisji NOx - w 2017 r. wysokość tych opłat wzrosła prawie o 100 proc., co powoduje że niski poziom emisji oznacza korzyści finansowe dla przewoźników. Dodatkowo lotnisko zachęca linie lotnicze do wykonywania operacji naziemnych przy ograniczonej liczbie włączonych silników oraz korzystania z systemów dostarczania klimatyzowanego powietrza do samolotu przy bramce, przez co wyeliminowana jest konieczność używania silnika do klimatyzowania kabiny.

fot. Heathrow Airport
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama