Krakowski plan generalny w drugiej połowie roku

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
04 lipca 2017 09:00
3 komentarze
W drugiej połowie tego roku władze krakowskiego lotniska powinny zakończyć prace nad przygotowaniem planu generalnego dla lotniska i przedstawić go do zatwierdzenia radzie nadzorczej. Dokument określi m.in. strategię inwestycyjną.
Reklama

O planowanym zakończeniu prac nad planem generalnym dla całej grupy Kraków Airport powiedział w rozmowie z reporterem Pasazer.com Radosław Włoszek, prezes spółki. Równolegle trwają prace nad strategią dla całej grupy kapitałowej Kraków Airport.

Plan generalny ma określić m.in. strategię inwestycyjną dla lotniska, natomiast strategia dalsze plany związane z rozwojem całej grupy Kraków Airport, w skład której wchodzi także m.in. zarządca hotelu przylotniskowego. O tym, że lotnisko chce przygotować taki plan generalny, Włoszek mówił już niemal rok temu w wywiadzie dla Pasazer.com.

Włoszek dodał też, że nadal trwa proces uzyskiwania decyzji środowiskowej dotyczącej budowy nowej drogi startowej. Pierwsze samoloty mają z niej skorzystać w 2021 r. Władze lotniska prowadzą inwentaryzację środowiskową w dwóch wariantach przebiegu nowej drogi - północnym i centralnym. Pierwszy z nich, zakładający przebieg drogi pod kątem 4 stopni do obecnej i budowę jej w północnej części lotniska, jest zdecydowanie preferowany przez władze spółki.

RDOŚ może zmienić plan i wybrać drugi wariant budowy pasa (zakładający przebieg w większym odchyleniu i przez centralną część lotniska), np. w wyniku planowanych na jesień konsultacji społecznych. Zwykle jednak urzędnicy przychylają się do wariantu wybranego przez inwestora, o ile nie jest on sprzeczny z uwarunkowania środowiskowymi.

#AKTUALIZACJA: przedstawiciele spółki doprecyzowali, że plan generalny ma być gotowy w drugiej połowie roku, a nie konkretnie w III kwartale#
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_fb651 2017-07-10 19:14   
gość_fb651 - Profil gość_fb651
Niech najpierw zbuduja ten pas jak najszybciej. W dodatku powinni zaczac myslec o budowie lub rozbudowie terminala. To co jest za rok lub dwa bedzie im pekac doslownie w szwach. Pociagniecie linii kolejowej ze strony Katowic to strzal w dziesiatke. Wowczas mozna zaczac myslec o dworcu kolejowym z prawdziwego zdarzenia na tym lotnisku. To wszystko jest tylko kontynuacja inwestycji podstawowych. O hotelach i innych rzeczach nie ma co nawet chyba w tym miejscu wspominac. O ile ktos mysli o dalszym rozwoju lotnictwa komercyjnego w tej czesci kraju.
Kelo 2017-07-09 12:51   
Kelo - Profil Kelo
Ciekawostka: grubas LO po obiedzie na krajówce, a pisząc już na temat zarząd niech się ruszy szybciej z tym planem generalnym, rano (godz 10-11) w ciągu godziny siadło 12 samolotów (z czego 11 dużych. Godzinna przepustowość nowej infrastruktury (przylot 1800pax+1800pax odlot) na granicy! na 8mc od zakończenia rozbudowy. Jak Michael odpali to co planuje od jesieni to na Sezon letni 2018 "godzina kryzysowa" będzie występować zamiast sporadycznie jak dzisiaj to cyklicznie
gość_00546 2017-07-08 23:17   
gość_00546 - Profil gość_00546
Krakowski plan generalny? O jakim planie tu można mówić? Jedyne co muszą zdecydować to jest czy wpychać w obecny teren nowy mini pas startowy i za około 20 lat myśleć o przeniesieniu lotniska w inne miejsce bo koniec z rozwojem w obecnej lokalizacji czy też dogadać się z MON żeby przenieśli wojsko w inne miejsce, wykupić ogródki działkowe Malwa i Morawica i położyć pełno wymiarowy pas startowy między Cholerzynem a Morawicą a następnie rozpocząć budowę nowego terminalu bo zanim by do tego doszło to obecny będzie ciasny. Dodatkowo pomyślałbym o bezpośrednim połączeniu kolejowym z Katowic. W tym celu wystarczy odgałęzienie od remontowanej obecnie linii kolejowej Katowice - Kraków. Mając dwa pasy lotnisko miałoby zapewniony byt na co najmniej 50 lat a i dla wojska też by to było wygodne bo gdyby ich przenieś koło Morawicy lub Cholerzyna to dostęp do lotniska mieliby taki sam jak teraz a terenu jeszcze więcej. Oczywiście wiąże się to z pewnymi kosztami ale przenosiny a właściwie budowa nowego lotniska za 20 lub 30 lat chyba będzie o wiele kosztowniejsza. Chyba że zakładamy że Hyperloop to nie fantazja i dojazd z Krakowa na CPL będzie trwał około 20-30 minut i lotnisko cywilne koło Krakowa nie będzie w ogóle potrzebne. Ale to się dopiero okaże za jakieś 10-20 lat a tyle czekać nie można.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama