W maju easyJet przegonił Air France-KLM

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
4 lipca 2017 07:30
Dziesięć największych europejskich linii przewiozło w maju 65,3 mln pasażerów. To wzrost o 10,1 proc. wobec tego samego miesiąca 2016 r. W czołówce doszło do zmiany kolejności, bo linia easyJet wyprzedziła Air France-KLM.
Reklama
Największą europejską linią lotniczą w maju pozostał Ryanair, który przewiózł 11,8 mln podróżnych. Przewaga irlandzkiego low-costa nad Lufthansa Group od początku roku jest jednak nieduża - w maju wyniosła tylko 200 tys. osób. To efekt tego, że Lufthansa Group od stycznia wlicza także statystyki belgijskiej linii Brussels Airlines, której do niedawna była tylko akcjonariuszem, a od początku 2017 r. jest całkowitym właścicielem.

Z tego powodu na 18,7-proc. wzrost liczby pasażerów Lufthansa Group należy patrzeć z dużą ostrożnością. Przewozy koncernu z tego i zeszłego roku nie są bowiem porównywalne.

Ryanair w maju urósł o 11 proc., czyli wprawdzie wolniej od Lufthansy, ale za to w sposób bardziej zrównoważony i organiczny. Przewoźnik utrzymuje podobne, dwucyfrowe tempo wzrostu od dłuższego czasu i należy przypuszczać, że w przyszłym roku, gdy skończy się efekt przejęcia Brussels Airlines przez Lufthansę, zacznie szybciej powiększać przewagę.


Na trzecim miejscu niezmiennie znajduje się brytyjsko-hiszpańsko-irlandzki koncern IAG, który zanotował wzrost o skromne 2,6 proc. do 9,1 mln pasażerów.

Do zmiany miejsc w stosunku do statystyk za kwiecień doszło na kolejnych lokatach. easyJet, linia notująca wysoką sezonowość na trasach m.in. do Hiszpanii i Francji, przewiozła w maju o 9,5 proc. podróżnych więcej niż rok temu i wyprzedziła o ok. 260 tys. pasażerów koncern Air France-KLM.

Po raz kolejny bardzo wysoki wzrost odnotowały linie Wizz Air (o 22,2 proc.), które dzięki temu obroniły 10. miejsce w rankingu. Turecki Pegasus przewiózł jednak tylko o 70 tys. pasażerów mniej niż Wizz Air, a airberlin - 80 tys. mniej od węgierskiego low-costa.

Dwucyfrowy wzrost odnotował też Norwegian, który coraz bardziej powiększa przewagę nad lokalnym rywalem, SAS-em. Jednak dystans dzielący tę linię od wyżej sklasyfikowanych Aerofłotu i Turkish Airlines to wciąż odpowiednio znacznie ponad milion i aż 3 mln podróżnych miesięcznie.

Nie zmienia się czołówka klasyfikacji pod względem średniego wypełnienia samolotów - najlepsze rezultaty w tej kategorii osiągają linie Ryanair, easyJet, Wizz Air, a najsłabsze SAS (75,4 proc.) i Turkish Airlines (77,6 proc.).

grafika Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy