Polacy lubią poznawać nowe osoby na wakacjach

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
02 lipca 2017 10:20
Ponad połowa Polaków chętnie nawiązuje nowe kontakty podczas wakacji, a prawie 40 proc. chętnie poznaje swoich rodaków - wynika z badania przeprowadzonego przez momondo, internetowej wyszukiwarki biletów, hoteli i ofert wynajmu samochodów.
Reklama

Nie tylko młodsze pokolenia czują się swobodnie poza ojczyzną. Najwięcej, bo aż 65 proc. ankietowanych nawiązujących znajomości zagranicą, to osoby w wieku od 56 do 65 lat.

- Wyniki badania pokazują, że Polacy bez względu na wiek, lubią nawiązywać znajomości w czasie wakacji. Coraz łatwiej jest nam porozumiewać się z nowo poznanymi osobami, dzięki czemu możemy nie tylko poznać nowych przyjaciół, ale także dzięki ich pomocy, lepiej odkrywać miejsca, do których podróżujemy - mówi Marta Krywult, Online Marketing Manager w momondo.

Polacy lubią rozmawiać z osobami z innych krajów. Zadeklarowało to aż 35 proc. ankietowanych. Znajomości te często nie kończą się wraz z powrotem - wiele z nich potrafi przerodzić się w wieloletnie przyjaźnie. Wbrew powszechnej opinii, Polacy na urlopie są przyjaźnie nastawieni do nowo poznanych rodaków - 38 proc. deklaruje, że lubi rozmawiać z Polakami, którzy inicjują kontakt, ale tylko 13 proc. przyznaje, że samemu zaczyna taką rozmowę. Tylko 4 proc. unika takich sytuacji, ponieważ woli poznawać cudzoziemców.

5 proc. polskich turystów specjalnie zniża głos, aby inni Polacy nie usłyszeli rodzimej mowy. A 3 proc. celowo zaczyna mówić w języku obcym, aby nie zostać zaczepionym przez rodaków.

Badania zostały przeprowadzone nie tylko w Polsce, ale także w ponad 20 innych krajach, między innymi we Francji, Szwecji czy Australii. Grupa badawcza objęła ponad 23 tys. osób. Preferencje badanych znacznie różnią się od siebie, co pozwala wysnuć wiele ciekawych wniosków. Kanadyjczycy bardzo cenią sobie wzajemne towarzystwo - aż 40 proc. z nich inicjuje rozmowę z rodakami napotkanymi na wyjeździe. Dla porównania tylko 15 proc. Duńczyków i tyle samo Brytyjczyków nawiązuje takie znajomości.

Badania wskazują Brazylijczyków, jako najbardziej otwartych na poznawanie nowych osób - aż 71 proc. ankietowanych nawiązuje relacje z mieszkańcami odwiedzanych miejsc, podczas gdy tylko 8 proc. przedstawicieli tej nacji stwierdziło, że woli nie rozmawiać z ludźmi poznanymi na wakacjach.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama