Europejskie lotniska w maju urosły o 6,2 proc.

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
03 lipca 2017 08:00
25 największych europejskich lotnisk odprawiło w maju 88,2 mln pasażerów, co stanowiło wzrost o 6,2 proc. rok do roku. Tylko dwa z tych portów lotniczych - Rzym-Fiumicino i Stambuł-Ataturk - zanotowały w tym miesiącu spadek.
Reklama

Największym europejskim lotniskiem niezmiennie pozostaje londyńskie Heathrow, które w maju zanotowało wzrost o 2,9 proc. do 6,48 mln odprawionych pasażerów. Wzrost nie jest wysoki, ale ten brytyjski port lotniczy operuje na granicy przepustowości i nie ma możliwości odprawienia większej liczby podróżnych miesięcznie, zwłaszcza w szczycie sezonu letniego.

Korzysta na tym port lotniczy w Amsterdamie, który nie ma takich ograniczeń i może rozwijać się szybciej. W maju odprawił on 6,22 mln osób, o 8,1 proc. więcej niż przed rokiem. Taki wzrost wynikał głównie z dynamicznego rozwoju linii niskokosztowych - Transavii, easyJeta i Ryanaira. Schiphol jest już wyraźnie na drugim miejscu pod względem ruchu lotniczego wśród europejskich hubów.


Poniżej progu 6 mln pasażerów znalazły się lotniska w Paryżu-CDG (wzrost o 3,7 proc. do 5,96 mln) i Frankfurcie (wzrost o 5,7 proc. do 5,6 mln). Na piątym miejscu sklasyfikowano lotnisko w Stambule-Ataturk, które nadal przeżywa jednak kryzys i po kwietniowym odbiciu ponownie zanotowało spadek. Największy port lotniczy w Turcji odprawił 5,39 mln pasażerów, o 1,7 proc. mniej niż przed rokiem.

W dalszej części rankingu kolejność lotnisk pozostała bez zmian w stosunku do poprzednich miesięcy. Madryt, Barcelona, Londyn-Gatwick i Monachium, sklasyfikowane na pozycjach od szóstej do dziewiątej, rosły o ok. 6 proc. Zamykające pierwszą dziesiątkę lotnisko Rzym-Fiumicino zanotowało jednak najwyższy wśród czołowych 25 lotnisk spadek aż o 3,2 proc.

Mimo wysokiego wzrostu o 17,2 proc. moskiewskie lotnisko Szeremetiewo nie zagraża w sezonie letnim rzymskiemu Fiumicino. W maju główny port w stolicy Rosji odprawił o prawie 500 tys. pasażerów mniej.

Drugie z moskiewskich lotnisk, Domodiedowo, zanotowało najwyższy wzrost wśród objętych Indeksem Europejskich Hubów Pasazer.com. W maju liczba pasażerów wzrosła na nim aż o 19,1 proc. do 2,62 mln osób. Według szacunków Pasazer.com porównywalny wzrost mogło zanotować lotnisko w Lizbonie, które jednak nie podaje na bieżąco statystyk miesięcznych.

Dwucyfrowe wzrosty odnotowały jeszcze porty lotnicze w Brukseli (11,8 proc.), Sztokholmie-Arlanda (10,6 proc.) i Dusseldorfie (10,3 proc.).


Wśród lotniczych aglomeracji niezmiennie zdecydowanie największy ruch obsługuje Londyn. Porty Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton i City łącznie odprawiły w maju 11,7 mln pasażerów. Na kolejnych miejscach znalazły się Paryż z lotniskami CDG, Orly i Beauvais (9,1 mln) i Stambuł z portami im. Ataturka i Sabihy Gokcen (8,09 mln).

grafika Dominik Sipinski

Indeks Europejskich Hubów Pasazer.com obejmuje 25 lotnisk na kontynencie europejskim, które odprawiły największą liczbę pasażerów w całym 2015 r. Do rankingu nie zaliczamy zatem lotnisk np. Stambuł-Sabiha Gokcen (to lotnisko wliczamy jednak do statystyk miasta Stambuł) czy w Antalyi. Ponieważ klasyfikacja jest oparta na wynikach całorocznych, oznacza to, że w niektórych miesiącach inne lotniska mogą być większe niż objęte Indeksem (dotyczy to zwłaszcza lotnisk o bardzo dużej sezonowości). Jednak dla celów porównawczych przez cały rok wliczamy te same 25 portów.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama