Nowe zasady bezpieczeństwa dla lotów do Stanów

Robert Gancarczyk - Profil Robert Gancarczyk
30 czerwca 2017 09:30
John Kelly, sekretarz departamentu bezpieczeństwa wewnętrznego USA, ogłosił zaostrzenie zasad kontroli na lotniskach obsługujących loty do Stanów. Stwierdził, że lotnictwo cywilne jest nadrzędnym celem terrorystów.
Reklama

Agencja nie podała szczegółów, które procedury mają zostać zmienione, ale nowe przepisy będą mieć zastosowanie do 180 linii lotniczych i 280 lotnisk z całego świata. Co do zasady linie lotnicze i wszystkie lotniska z których obsługiwane są rejsy do USA będą zobowiązane do zaostrzenie ogólnie pojętych procedur związanych ze sprawdzaniem pasażerów pod kątem zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Procedury te będą obejmować między innymi: bardziej szczegółowe sprawdzanie osobistych urządzeń elektronicznych pasażerów oraz zmianę protokołów i zasad dotyczących bezpieczeństwa wewnątrz terminali i wokół samolotów na terenie lotnisk.

John Kelly zapowiedział również zwiększenie liczby lotnisk na których będzie się odbywać wstępna kontrola celna pasażerów lecących do USA. Dodał, że 10 lotnisk, z których pasażerowie nie mogą lecieć do Stanów z laptopami na pokładzie, po wprowadzeniu nowych zasadach będzie mogło znieść to ograniczenie.

Część nowych procedur zostanie wprowadzonych w kilku etapach, natomiast niektóre z nich mają być wcielone w życie natychmiast. W przypadku gdyby porty lotnicze ociągały się z wprowadzeniem nowych regulacji może grozić im wprowadzenie zakazu wnoszenia urządzeń elektronicznych przez pasażerów na pokłady samolotów aż do całkowitego zakazu obsługi lotów do USA.

Ostrzejsze zasady obejmą średnio 2,1 tys. lotów i 325 tys. pasażerów dziennie.

Jak zapowiedział Kelly nowe zasady bezpieczeństwa pomimo, iż będą bardziej rygorystyczne, nie powinny wpłynąć w sposób negatywny na na samych podróżnych.

Przedstawiciel Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego dodał, że nowe zasady bezpieczeństwa są w pewien sposób odpowiedzią na oczekiwania Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Powietrznych (IATA). Ta branżowa organizacja silnie krytykuje zakaz wnoszenia elektroniki na pokład, a - jak twierdzi Kelly - nowe zasady mogą pozwolić na zniesienie tego zakazu.

Prezes IATA Alexandre de Juniac ostrzegł, że zbyt szybka i "agresywna" implementacja rygorystycznych przepisów dotyczących bezpieczeństwa jest sporym wyzwaniem i będzie wymagać złożonej koordynacji pomiędzy linami lotniczymi, zarządcami portów lotniczych i władzami lokalnymi oraz wiązać się ze sporymi kosztami.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama