Linie cargo zamawiają przerobione samoloty pasażerskie

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
29 czerwca 2017 16:00
Linie cargo UPS oraz DHL Express zamówiły samoloty pasażerskie Airbusa i Boeinga przerobione na wersje cargo. Takie rozwiązanie okazuje się tańsze niż maszyny produkowane od razu z myślą o cargo.
Reklama

Amerykański UPS zamówił trzy boeingi 767, przebudowane w ramach prowadzonego przez Boeinga programu konwersji samolotów pasażerskich na transportowe (Boeing Converted Freighters).

- Zakup i konwersja boeingów 767 jest doskonałym przykładem tego, w jaki sposób UPS prowadzi inteligentne inwestycje, pozwalające osiągnąć zysk - powiedział prezes UPS, Brendan Canavan.

- Jest to przedłużenie naszej wieloletniej współpracy z firmą Boeing, dzięki której będziemy mogli dalej oferować bezpieczne, niezawodne i terminowe usługi, które dostarczamy klientom na całym świecie - dodał Canavan.

Boeing i UPS współpracują razem od 1981 roku, tj. od czasu dostarczenia pierwszego boeinga 727. Obecnie w barwach UPS lata łącznie 237 samolotów, z czego 184 zostało wyprodukowanych przez Boeinga.


- Dzięki ponad czterdziestoletniemu doświadczeniu w zakresie konwersji samolotów pasażerskich na ładunkowe, Boeing doskonale rozumie potrzeby rynku lotniczego w zakresie przewozów towarów, czego dowodem jest to zamówienie - powiedział Stan Deal, prezes i dyrektor wykonawczy Boeing Global Services.

Podobną inwestycję potwierdził niemiecki DHL Express, który zamówił łącznie 10 airbusów A330-300P2F, będących przebudowaną wersją pasażerskich A330. Samoloty te będą przebudowywane w drezdeńskiej fabryce Elbe Flugzeugwerke, której głównej udziałowcem jest Airbus. Pierwsza maszyna jest już poddawana przebudowie i powinna zostać dostarczona do przewoźnika z końcem bieżącego roku.

- DHL jest zachwycone mogąc rozszerzać pionierski program konwersji samolotów współpracując z firmami Airbus, ST Aerospace i Elbe Flugzeugwerke, dzięki któremu w przyszłości powiększy swoją flotę - poinformował starszy wiceprezes ds. zarządzania flotą DHL Express, Geoff Kehr.

Zdaniem przedstawiciela DHL Express, airbusy A330-300P2F korzystnie wpisują się w strategię firmy i pozwolą osiągnąć większą skuteczność w zakresie działań prowadzonych na rynku przewozów cargo.

Program A330P2F (Passenger to Freight) obejmuje przebudowę airbusów A330 na dwie wersje towarowe - mniejszą A330-200P2F i większą A330-300P2F. W grudniu 2014 roku, EgyptAir Cargo podpisał umowę na dostawę Airbusów A330-200P2F, DHL Express jest natomiast pierwszym klientem większej wersji.

Przebudowa samolotów z wersji pasażerskich na towarowych przedłuża "życie" statków powietrznych. Według Boeinga, dzięki programom konwersji, trafiające do przewoźników cargo samoloty, będą mogły być tam użytkowane przez kolejne 20 lat.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama