Więcej stanowisk kontroli paszportowej w Warszawie

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
28 czerwca 2017 18:26
8 komentarzy
Od dziś (28.06) pasażerowie odlatujący z warszawskiego Lotniska Chopina mogą skorzystać z dwukrotnie większej liczby stanowisk kontroli paszportowej. Powinno to przyspieszyć obsługę w tym newralgicznym punkcie terminala.
Reklama

Uruchomienie nowej strefy zbiega się z początkiem najbardziej ruchliwych miesięcy sezonu wakacyjnego, w których liczba operacji lotniczych zdecydowanie wzrasta. Dzięki zakończeniu inwestycji, liczba kabin wzrosła z pięciu do dziewięciu, a stanowisk z 10 do 18. Tym samym przepustowość strefy wzrosła prawie dwukrotnie.

Rozbudowa była niezbędna z uwagi na rosnący ruch poza strefę Schengen, w tym na trasach dalekodystansowych. Pasażerowie podróżujący m.in. do Ameryki Północnej, Azji, Wielkiej Brytanii, Irlandii i na Ukrainę, a także na wielu trasach czarterowych, muszą przechodzić przed odlotem kontrolę paszportową.

Dwa stanowiska zostały przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, a na wszystkich zamontowano pętle indukcyjne, ułatwiające niedosłyszącym kontakt z obsługą.

- Jest to druga z trzech stref, w której przeprowadziliśmy taką modernizację. W zeszłym roku dla pasażerów wysiadających z samolotów przez rękaw zakończyliśmy modernizację na poziomie przylotów. Teraz prowadzimy prace projektowe, których zwieńczeniem będzie modernizacja ostatniej strefy kontroli paszportowej, z której korzystają pasażerowie przywożeni z płyty autobusami - mówi Cezary Pytlos, rzecznik prasowy Lotniska Chopina w Warszawie.

Rozbudowa strefy kontroli paszportowej jest ważna w kontekście zmian dotyczących zasad przekraczania granic zewnętrznych strefy Schengen. Od 7 kwietnia 2017 r. Kodeks Graniczny Schengen nałożył na wszystkie państwa członkowskie obowiązek dokładnego sprawdzania każdej osoby, która wjeżdża na terytorium strefy lub ją opuszcza. Wcześniej osoby korzystające z prawa do swobodnego przemieszczania, czyli m.in. obywatele RP, podlegały tzw. odprawie minimalnej.

fot. Lotnisko Chopina

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_39c5b 2017-08-02 13:07   
gość_39c5b - Profil gość_39c5b
kabin więcej, a że kodeks schengen się zmienił i wydłużył odprawę, to dalej całość na zero :D
gość_5e640 2017-07-01 23:58   
gość_5e640 - Profil gość_5e640
Liczba postawionych stanowisk odprawy to tylko kawałek problemu. Co z tego, ze bedzie nawet 50 stanowisk, jeśli obsadzone bedą tylko dwa lub trzy? Dużo większy sens miałaby inwestycja w bramki automatyczne do paszportów biometrycznych.
gość_5271c 2017-06-30 21:45   
gość_5271c - Profil gość_5271c
gość_3f1b9: To chyba nie byłeś w USA. :) :) :) Bo takie głupoty wypisujesz. Tam to dopiero chamstwo, a czasem i psychopaci.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama