×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


W maju o 16,7 proc. pasażerów więcej w Polsce


Polskie lotniska odprawiły w maju niemal 3,5 mln pasażerów. To wzrost o 16,7 proc. w stosunku do tego samego miesiąca zeszłego roku. Aż trzy lotniska urosły o ponad 20 proc.Najwięcej pasażerów w maju odprawiło warszawskie Lotnisko Chopina. Liczba podróżnych korzystających ze stołecznego portu lotniczego wzrosła o 22 proc. do 1,32 mln. Dynamikę tradycyjnie już napędzał wzrost liczby podróżnych korzystających z rejsów PLL LOT oraz Wizz Aira. Podaż tych linii wzrosła odpowiednio o 9,4 i 11,7 proc. Dodatkowo bardzo duży wpływ na rozwój ruchu w Warszawie miał Ryanair, który rok temu jeszcze nie korzystał z tego portu, a w maju br. zaoferował ponad 82 tys. miejsc do i z Lotniska Chopina. 

Warszawskie lotnisko straciło jednak palmę pierwszeństwa pod względem tempa rozwoju. Nieznacznie szybciej rósł ruch w Katowicach (o 23 proc. do 308,7 tys.) i Szczecinie (o 22,6 proc. do 53 tys.). 

W Katowicach wzrost napędzał Wizz Air, natomiast w Szczecinie Ryanair, który uruchomił loty do Warszawy, oraz LOT, który zwiększył ich częstotliwość. 


Na podium pod względem liczby pasażerów znalazły się poza Lotniskiem Chopina także Kraków (528,8 tys. pasażerów) i Gdańsk. Pomorskie lotnisko według szacunków Pasazer.com odprawiło ok. 400 tys. pasażerów - sam port zdecydował, że nie będzie publikował miesięcznych statystyk. 

Wzrosty obydwu tych lotnisk były dwucyfrowe, choć nie sięgnęły 20 proc. W Krakowie ruch urósł o 16 proc., w Gdańsku szacunkowo o ponad 14 proc. 19-proc. dynamikę odnotował Wrocław, gdzie odprawiono 240 tys. podróżnych.

Modlin po raz kolejny zanotował minimalny wzrost - tym razem o 1 proc. do 267,5 tys. pasażerów. Ostatnie z lotnisk średniej wielkości, Poznań, w maju było na minusie. Ruch był tam o 1,1 proc. niższy niż rok temu i wyniósł 140,5 tys. pasażerów. 

Na niewielkim, jednocyfrowym plusie miesiąc zakończyły lotniska w Rzeszowie, Lublinie i Bydgoszczy, natomiast port lotniczy w Łodzi zanotował spadek o 6,9 proc. 

Lotniska w Babimoście, Radomiu i Szymanach nie podały statystyk miesięcznych.

grafika Dominik Sipinskigość_8a893 - Profil
gość_8a893
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie